2020 / XVII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde Büyük Ödüller ve Ödül Adayları Açıklandı

MO İstanbul 14 Temmuz 2020 Salı

2020 / XVII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında yapılan başvurular, Zeynep Ahunbay başkanlığında, M. Zafer Akdemir, T. Elvan Altan, A. Sinan Timoçin, Alper Ünlü’den oluşan Seçici Kurul tarafından 12-13 Mart 2020 tarihinde gerçekleşen toplantıda değerlendirildi. Çevrimiçi olarak devam eden görüşmelerin ardından Nişan Yaubyan’ın “Mimar Sinan Büyük Ödülü”, Reha Günay ve Mehmet Özdoğan’ın “Mimarlığa Katkı Dalı Ödülü”ne değer görüldüğü programda, Vedat Dalokay “Anma Programı” için seçildi. Yapı, Proje ve Fikir Sunumu Dallarında ise toplamda 96 eserin değerlendirilmeye alınmasının ardından, Yapı Dalı’nda 13, Proje Dalı’nda 10, Fikir Sunumu Dalı’nda 4 olmak üzere toplam 27 eser ödül adayı olarak belirlendi.

Ödül töreni ve sergi açılışı 18 Eylül 2020’de Ankara’da TBB LİTAİ Konukevi’nde gerçekleştirilecek olup ödüle değer görülen eserler, tören sırasında açıklanacak ve ödüller sahiplerine takdim edilecektir.

ÖDÜLLER

Mimar Sinan Büyük Ödülü
Nişan Yaubyan

Anma Programı (2020-2022)
Vedat Dalokay

Mimarlığa Katkı Dalı Ödülü
Reha Günay

Mimarlığa Katkı Dalı Ödülü
Mehmet Özdoğan

ÖDÜL ADAYLARI

YAPI DALI ÖDÜL ADAYLARI

Lapseki Hükümet Konağı
İlke Barka, Özgür Bingöl

Troya Müzesi
Ömer Selçuk Baz

Gökçeada Lise Kampüsü
Ali Eray, Pınar Gökbayrak, Burçin Yıldırım

Süper Enerji Ofisi
Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar

Mezitli Belediyesi Hizmet Binası
Orhan Ersan, Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu

Garanti BBVA Bankası Teknoloji Kampüsü
Ali Hızıroğlu, Ertun Hızıroğlu

Silivri Ortaokulu
Semra Uygur, Özcan Uygur

Lucien Arkas Sanat Galerisi
Uğur Yıldırım

YAPI / KORUMA DALI ÖDÜL ADAYLARI

Cunda Despot Evi
Işıl Zeliha Gençoğlu

Mısır Arap Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu
Ayşe Karademir, Süreyya Saruhan

YAPI / ÇEVRE (Kamusal Alan Tasarımı) DALI ÖDÜL ADAYLARI

İzmir Tasarım Koridorları
Orhan Ersan, Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu

Konyaaltı Sahili Mimari ve Kıyı Düzenleme Projesi
Ali Özer, Ahmet Mucip Ürger, Şemsettin Tugay

270° Sivrihisar
Emre Torbaoğlu, Arif Bıltır, Evrim Akcan

PROJE DALI ÖDÜL ADAYLARI

Çinimaçin Müzesi
Alper Derinboğaz

Datça Emecik Evleri
Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar

Palanga Keçi Korunağı
Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Kampüsü
Enis Öncüoğlu, Önder Kaya, Cem Altınöz

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ortak Çalışma Alanı ve Kafeterya
Kerem Yazgan, Begüm Yazgan

PROJE / KORUMA DALI ÖDÜL ADAYLARI

Haldun Taner Sahnesi Restorasyon Projesi
Cafer Bozkurt

Arpaz Beyler Konağı ve Kulesi
Şerife Türk Derin

Zonguldak Üzülmez Kültür Vadisi
Eda Yazkurt Pelenk, Burak Pelenk

Samsun Kalın Demiryolu Hattı Tarihi Köprüleri
Ali Emrah Ünlü

PROJE / ÇEVRE (Kamusal Alan Tasarımı) DALI ÖDÜL ADAYLARI

Karşıyaka Suyabatan
Evren Başbuğ

FİKİR SUNUMU DALI ÖDÜL ADAYLARI

Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması – Konya
Abdurrahman Çekim, Sevilay Uğur Çekim

Solid[IN]k
Ecenur Sezgin

Kabuk
Nizam Onur Sönmez, Derya Uzal, Furkan Balcı, Tevfik Saygın Özcan

Kuton
Ömer Yeşildal, Ayça Yazıcı

MO İstanbul 14 Temmuz 2020 Salı

Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali mimarist.tv Dayanışma Mimarlığı Kentsel Arkeoloji Yarışmalar İstanbul Kent Mücadele Arşivi İş / Eleman Arayanlar Web Sitesi

Mimarlar Odası Facebook Sayfası Mimarlar Odası Twitter Sayfası Mimarlar Odası Youtube Kanalı Mimarist.TV Haber Besleme