1 Mayıs’ta Onbinler Alanlardaydı

MO İstanbul 2 Mayıs 2017 Salı

1 Mayıs Birlik, Mücadele, Dayanışma Günü on binlerin katılımıyla alanlarda kutlandı. 2017 1 Mayıs’ı emekçilerin AKP faşizmine karşı direnişinin sembolü oldu. Mitinge referandum protestoları damga vurdu.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bolu, Bursa, Çorlu, Diyarbakır, Eskişehir, Edirne, Kocaeli, Mersin, Malatya, Samsun gibi kentlerde alanlara çıkan emekçiler işsizliğe, sendikasızlaştırmaya, taşeronlaşmaya, iş cinayetlerine, kötü çalışma koşullarına, kıdem tazminatı kazanımlarına dokunulmasına, hukuksuz işten çıkarılmalara, OHAL ve KHK’lara karşı taleplerini sloganlarla, taşıdıkları pankartlarla alanlardan dile getirdi.

Ankara, İstanbul ve İzmir’de pankart ve dövizler polis kontrolünden geçirilerek alanlara sokulabildi.

İstanbul

İstanbul’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin öncülüğünde 10.30’da Marmara Forum önünde toplanan kitle Bakırköy Halk Pazarı’na yürüdü. 13.00’de başlayan mitingde eylemciler alana sığmadı. Miting alanına seslenen TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Bugün burada laikliğin, demokrasinin, emeğimizin, doğanın katledilmesine hayır demek için toplandık. Ülkemizin kan gölüne çevrilmesi, okullarda üniversitelerde yapılan kıyımlara hayır demek için toplandık. Gazetecilerin, milletvekillerinin tutuklanmasına seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınmasına, kayyım atanmasına, sürekli OHAL’e, sürekli baskıya sürekli şiddete hayır demek için buradayız” dedi. Koramaz, “Dayanışmamızı ve hayırı büyütmemiz gerek” çağrısında bulunurken “Anayasanın içinde işçiler, köylüler, işsizler, gençler var mı? Kürt sorunu var mı? Bu anayasa bizim anayasamız değil. 80 milyon insanın anayasasını yapmak için birlikte mücadele edeceğiz.” diye konuştu.

Ankara

Ankara’da DİSK, KESK, TMMOB, ATO ve ASMMO, “Emeğin yok sayılmasına, demokrasinin gasp edilmesine karşı ‘Hayır daha bitmedi’ demek için Kolej Meydanı’ndaydı. Miting tertip komitesi adına DİSK’ten Tayfun Görgün bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmada “Bu gün burada, 1 Mayıs’ımızı, daha bir umutla, daha bir azimle kutluyoruz. Umutluyuz. Çünkü, 16 Nisan da ‘Hayır’ dedik ve kazandık. Azimliyiz. Çünkü, bunca baskı ve zulüm karşısında diz çökmedik. Tek adam rejimine de boyun eğmeyeceğiz. AKP İktidarının 7 Haziran yenilgisinden sonra meydanların kana bulanmasını, kentlerin yıkılmasını, Suruç’ta,  Ankara Garı önünde ve birçok yerde bombalarla katledilen insanlarımızı unutmadık, unutturmayacağız.

Onlar “değişiklik onaylandı” diyorlar. Bizler “Hayır” diyoruz. İlan edilen bu sonuç doğru ve meşru değildir. Bu seçim mühürsüzdür, hukuka aykırıdır, demokratik ve meşru değildir diyoruz. Bunun içindir ki, Hayırlarımıza, irademize sahip çıkıyoruz. Ve mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” denildi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin “Kaçak Saray’dan Referandum kaçırmaya Hayır” yazılı pankart “sakıncalı” bulunarak alana alınmadı. Üzerinde “OHAL’e ve  KHK’lara ihraçlara teslim olmadık” yazılı pankartta OHAL ve KHK yazıları nedeniyle yine “sakıncalı” bulunarak alına alınmadı. Eylemciler de bunun üzerine pankarttan OHAL ve KHK kısmını kesip çıkararak alana girdi.

Mitingde sık sık “Yaşasın 1 Mayıs”, “Hayır daha bitmedi, mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

İzmir

İzmir’de 1 Mayıs; Türk-İş, DİSK, KESK ve TMMOB tarafından Gündoğdu Meydanı’nda ortak kutlandı. On binlerce kişi İzmir Limanı, Konak (eski Sümerbank önü), Cumhuriyet Meydanı toplanma noktalarında 14.00’te bir araya geldi.

MO İstanbul 2 Mayıs 2017 Salı

Etkinlikler

Pzt1Eki - 2719:00Eki 27- 19:00Mimarlık ve Kent Şenliği XIV / 1- 27 Ekim 201819:00 - 19:00 (27) TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent ŞubesiKategori:Film Gösterimleri,Panel-Konferans,Sergiler

Cum19Eki08:00- 21:30Yarışma-Konferans: Archısectıons Yeşil & Mavi Uluslararası Proje Yarışması - Uluslararası Ekolojik Kentleşme ve Mimari Konferansı08:00 - 21:30 Çırağan Palas KempinskiKategori:Panel-Konferans

Cts20Eki16:00- 18:00Ayın Konuğu, Bahadır Özgür: “Krizin Tetikçisi: İnşaat”16:00 - 18:00 TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent ŞubesiKategori:Panel-Konferans

Prş22Kas - 23Kas 2210:00Kas 23Bahçeşehir Üniversitesi CAUMME- PAUMME Konferansı10:00 - 18:00 (23) Kategori:Diğer Etkinlikler

Prş6Ara - 8Ara 609:00Ara 84. Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi09:00 - 18:00 (8) Kategori:Panel-Konferans,Sergiler

Çrş19Ara - 20Ara 1910:00Ara 20“Değerli ve Yarı Değerli Taşlar” Çalıştayı10:00 - 19:00 (20) İstanbul Ticaret ÜniversitesiKategori:Diğer Etkinlikler