Orman Yangınları Ortak Geleceğimizi Yok Etmektedir

Yazar- MO İstanbul 29 Temmuz 2021 Perşembe

Antalya’nın Akseki ve Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada, Adana’nın Kozan ilçesinde,  Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, Mersin’in Silifke, Aydıncık ve Bozyazı ilçelerinde çıkan orman yangınları nedeniyle can kaybı yaşanmış, birçok ev, iş yeri, ahır, tarım arazisi, sera ve araç zarar görmüştür.

Ülkemizin en önemli doğal kaynaklarından olan ormanlarımızın yanması, orman sürekliliğini tehlikeye sokan ve ülke insanının da geleceğini tehdit eden etkenlerin başında gelmektedir. Ülkemizde yaşanan insan kaynaklı yangınlar, her yıl yüzlerce hektar orman alanının kaybolmasına, büyük miktarda yangınla mücadele masraflarına, ekolojik dengenin bozulmasına, canlı yaşamın, yaban hayatının önemli ölçüde tahrip olmasına, ormanların birçok fonksiyonunun yok olmasına ve aynı zamanda can ve mal kayıplarına neden olan en önemli tehdittir.

Ülkemizde ormanlar içindeki canlıların katliamına dönüşen yangınlar, doğanın geri dönülmez yıkımı, yaşanan büyük facia ve felaketler, ekolojik dengenin bozulmasına neden olmakta, biyolojik çeşitliliğin büyük ölçüde zarar görmesi erozyon, heyelân, sel-taşkın ve hava kirliliği gibi doğal afetlerin sayısında ve hızında artışlar meydana gelmesine zemin hazırlamakta, yangınlar sonucunda ormanların tahrip olması turizm, sağlık ve orman ürünleri elde etme şeklindeki yararlanmaları da olumsuz yönde etkilemektedir.

Günümüzde ormanlara insanlardan daha çok, uygulanan neo-liberal politikalar zarar vermektedir. Ormanı ekosistemin bir parçası olarak göremeyen politikalar kontrol altına alınmadan ormanlar üzerindeki baskıyı azaltmak da mümkün olmayacaktır.

YANGIN SÖNDÜRME İŞİ ÖZEL SEKTÖRE DEVREDİLEMEZ…

Son dönemlerde ülkemizde çıkan orman yangınlarında, yıllar boyunca uzmanlaşmış kadrosu ile orman yangınlarına müdahale eden, su taşıma kapasiteleri 5-6 kat daha fazla olan THK yangın söndürme uçakları devre dışı bırakılmış, Orman Bakanlığı tarafından özel bir firmadan kiralanan, yangın söndürme uçaklarına göre daha zayıf kaldığı bilinen helikopterler kullanılmış, yangınlara müdahale sırasında, uçuş başına saatlik ücret ödenmiştir. Bu yöntem Kamu yararı adına kabul edilemez.

Son orman yangınları söndürme çalışmalarındaki sorunlar incelendiğinde yangınların söndürülmesinde görev alan çalışanların çoğunun bölgenin arazi yapısı ve yangınların özellikleri konusunda deneyimli olmadığı, politik kadrolaşma sonucu işe alınan insanlardan oluşturulduğu ve onların hayatlarının da tehlikeye atıldığı görülmüştür.

Yaşanan son yangınlarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın acılarını paylaşıyoruz.

Yangınlarda zarar gören birçok ev, iş yeri, ahır, tarım arazisi, sera ve araç sahiplerinin kayıp ve zararlarının acilen çözüme kavuşturulmasını diliyor, Mimarlar Odası olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Saygılarımızla.

TMMOB MİMARLAR ODASI

Yazar- MO İstanbul 29 Temmuz 2021 Perşembe