‘Kanal İstanbul Arazisi’ Haberine Hapis Talebine Karşı Haber Alma Hakkımızı Savunalım

Yazar- MO İstanbul 18 Nisan 2020 Cumartesi

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergâhında arazi aldığını ortaya çıkaran Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Hazal Ocak hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını ve Savcılık tarafından 1 yıldan 2 yıla kadar hapsinin istenmesine ilişkin 18 Nisan 2020 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergâhında arazi aldığını ortaya çıkaran Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Hazal Ocak hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını ve Berat Albayrak’ın onur, şeref ve saygınlığını rencide ettiği öne sürülerek, Savcılık tarafından 1 yıldan 2 yıla kadar hapsi istendiği üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

Geçmişte de benzer örneklerine rastladığımız bu tür baskılar, düşünceye, ifade ve basın özgürlüğüne aynı zamanda da halkın gerçek ve doğru haberler haber alma hakkına yönelik saldırılardır. AKP iktidarı boyunca, benzerlerine sık rastladığımız bu baskılar sonucu yüzlerce gazeteci cezaevinde bulunuyor. Birçok gazeteci eleştirel haber veya yazı yazdıkları için işini kaybetti. İnfaz yasasından bile ayrımcılığa maruz bırakılan gazeteciler, Türkiye’de çok zor şartlar altında görevlerini yerine getirmeye çalışıyorlar.

Kanal İstanbul Projesi ÇED Raporu incelendiğinde, finansal kaynaklar bölümünde, projenin finansal fizibilite çalışmasına konu olan gelir-gider kalemleri sıralanmaktadır. Bir ulaştırma ve güvenlik projesi olarak topluma lanse edilen Kanal İstanbul projesinin birinci gelir kalemi olarak, ulaştırma ile bağlantılı kanal kullanım, kiralama ve işletme gelirleri olması beklenirken, birinci sırada gayrimenkul gelirleri yer almaktadır. Tam da bu nedenle, 2011 yılından beri bölgedeki arazi spekülasyonları, tapu değişimleri, Kanal Güzergahı üzerindeki inşaat projeleri ve son dönemde gündeme gelen arazi satın alımlarıyla ilgili çıkan tüm haberler, projenin gerçek amacı olan arazi rantını deşifre eden ve iktidarı bu yüzden rahatsız eden haberlerdir.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak, yaşamsal bir yıkım ve rant projesiyle ilgili doğruları yazdığı için yargılanan Hazal Ocak’ın yanında olduğumuzu belirtiyor, tüm kamuoyunu haber alma hakkımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU

Yazar- MO İstanbul 18 Nisan 2020 Cumartesi