Yeni Yayın: “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Yıldız Sey”

Yazar- MO İstanbul 28 Eylül 2021 Salı

“Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisinin son kitabı Yıldız Sey söyleşisi geçtiğimiz aylarda yayımlandı.

Yıldız Sey; Alper Ünlü’nün, kitabın sunuşunda yer alan sözleriyle, “özellikle Türkiye’de ‘sosyal konut’, ‘sosyal konut üretim biçimleri’, ‘gecekondu’ ve ‘konut üretim ilkeleri’ adı altında, ülkemizin konut stokundaki gerilimlere, problemlere, üretim ve ideolojik sistemler içerisinde ışık tutan, bu art alan için akademisyen yetiştiren, ‘lider’ öğretim üyelerindendi.” Kitap, Gül Köksal tarafından yapılan söyleşinin yanında, birlikte çalıştığı meslektaşlarının aktardıklarıyla Yıldız Sey portresini tamamlamaya çalışıyor.

“Kendisiyle 80 yaşını geçmişken yapılan söyleşiye zaman zaman kulak mi¬safiri olmuştum. Özel hayatıyla, çocukluğu gençliğiyle ilgili soruları kısa ke¬sip ‘Daha çok mimarlık eğitimi üzerinde duralım, mimarlık konularından söz edelim’ dediğini hatırlıyorum. Aile geçmişi hariç, kendisinden ne kadar az bahsettiğini, katıldığı ortak ça¬lışmalardan, yönettiği projelerden, hatta arkadaşlarla yaptığı gezilerden söz ederken kendisini değil başkalarını öne çıkardığını söyleşiyi okuyanlar da fark edeceklerdir. Onun en önemli kişilik özelliğinin öne çıkmamak, kendini dayatmamak aksine geriye çekmek, sevecenlik ve tevazu olduğunu düşü¬nüyorum. Günümüz değerleri ve terimleriyle söyleyecek olursam: böbürlen¬mek ve medyatiklik onun işi değildir. Yıldız Sey, kitabı için onun çalışmalarını, yayınlarını, ödüllerini birlikte göz¬den geçirirken, ‘Fena şeyler yapmamışım’ demişti. Bence Yıldız’ı en iyi an¬latan bir sözdür bu.” (Oya Baydar)

Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Yıldız Sey, Dizi Editörü ve Yay. Haz.: Bülend Tuna, Ağustos 2021, 86 sayfa, 16 x 21 cm.

Yazar- MO İstanbul 28 Eylül 2021 Salı