Dünya Mimarlık Günü Özel Etkinliği: “Toskanalı” ve “Nail V.” Film Gösterimi

Yazar- MO İstanbul 5 Ekim 2020 Pazartesi

Her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü bir dizi etkinliğin yer aldığı “Mimarlık ve Kent Şenliği” programı kapsamında karşıladığımız Dünya Mimarlık Günü’nü, salgın sürecinin gölgesinde kutluyoruz.

Uluslararası Dünya Mimarlar Birliği tarafından teması “daha iyi bir kentsel geleceğe” olarak belirlenen Dünya Mimarlık Günü’nde, meslektaşlarımız için özel olarak seçtiğimiz iki filmi gösterime açıyoruz.

İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali kapsamında değerlendirmeye alınmış ve ödül kazanmış, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Şener Özler Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nin değerli parçalarından olan, “Toskanalı” ve “Nail V.” filmleri; 5-6 Ekim 2020 tarihleri arasında izleyicisi ile buluşuyor.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin YouTube Kanalı’nın aracılık edeceği ücretsiz gösterim için, film ekipleri ve yönetmenlerine teşekkür ederiz.

Malum koşullar sebebiyle bu yıl online olarak 7-12 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan, XIV. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali için başvurular devam ediyor. Şartname ve diğer detaylar için mimarist.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Dünya Mimarlık Günü Açıklaması için buraya tıklayabilirsiniz.

VIII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nden…

En İyi 2. Belgesel Film Ödülü

NAİL V.

Yönetmen (Director) : Kurtuluş Özgen

Süre (Duration) : 60’

Yapım Yılı (Ülke Production Date – Country) : 2014, Türkiye – Turkey

e-posta: kozgen@gmail.com

Nail V. belgeseli; şair, yazar, gazeteci, düşünür ve mimar olan Nail Vahdeti Çakırhan’ın hayat görüşü, eserleri, ilişkileri, aydın ve mücadeleci kişiliğini merkez alan bir portre çalışmasıdır.

Nail V. documentary film is a portrait of Nail Vahdeti Çakırhan, a poet, a journalist, a philosopher and an architect. The film concentrates on his worldview, his struggle, his contentious personality and his artworks.

Kurtuluş Özgen 1990 yılından bugüne çeşitli filmlerde editör, kameraman, yapımcı ve yönetmen olarak görev aldı. 1995 yılında Hasan Özgen ile Nöbetçi Ajans’ı kurdu. Ajans bünyesinde belgesel filmler, reklam filmleri ve kültürel projeler yapıp yönetti. Film çalışmalarını İstanbul-Ankara ekseninde sürdüren Kurtuluş Özgen 2007 yılından bu yana fotoğraf ve video üzerine sanat projeleri üretmektedir. Sinema, çağdaş sanat tarihi, video sanatı ve yeni medya eğitimi alan Kurtuluş Özgen halen Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Belgesel Sinemacılar Birliği üyesidir.

Kurtuluş Özgen who worked as video editor, cameraman, director and producer over 20 years in various film projects is currently a senior lecturer at Gazi University, Fine Arts Faculty. He has studied cinema, contemporary art history, videoart and new media. In 1995 he established Nobetci Ajans together with Hasan Özgen. With the agency he has directed several documentaries, commercials and cultural projects. Kurtuluş Özgen produces his film projects both in Istanbul and Ankara; also since 2007 he has been producing video art and photography art projects. He is a member of  The Association of Documentary Filmmakers.


XII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nden…

 

TUSCANYNESS – TOSKANALI

Yönetmen (Director) : Andrea Crudeli

Süre (Duration) : 45’

Yapım Yılı – Ülke (Production Date – Country) 2017, İtalya – Italy

e-posta: info@centoventigrammi.it

Toskana’nın en iyi 20 mimarıyla görüşmelerin yapıldığı, romantikten moderne en önemli binaların ve rönesanstan modern mimariye kadar olan akımların bir belgeseli. Belgesel İtalya’nın banliyölerindeki düşüşü, terk edilmiş binaları, mülk spekülasyonlarını ve mimarların yurt dışına göçü gibi güncel durumun kasvetli tanısını ortaya koyarken, gelecek nesil İtalyan mimarları için de iyileştirici önermelerde bulunur. Toskana mimarisinde geleneksel sosyal bir değer olarak kabul edilen ‘güzellik’ kavramını ve alanın insan -doğa arasındaki derin birlik hissini araştırır.

We interviewed the 20 best architects of Tuscany, then we filmed the most important buildings of the region, from the romanesque to the contemporary architecture, passing trough the renaissance and the modern period. The documentary starts by making a bleak diagnostic of the current Italian situation: decline of suburbs, abandoned buildings, property speculation and architects emigrating abroad. Then we described a recipe that can help to pursue a better future for Italy and the next generation of italian architects. We explored some topics, conceived as values in the tradition of Tuscan Architecture, like ‘beauty’ considered as a social value, or ‘landscape’ considered as the search for a deep alliance between nature and humans.

Toskana doğumlu yönetmen Andrea Crudeli; Paris, Tokyo ve Seattle arasında yaşamış, Fransa deneyiminden sonra Japonya’da Prof. Satoshi Okada ile stajyer olarak çalışmış ve Seattle’da Olson Kundig’in şirketinde kariyerine devam etmiştir. Şu anda Pisa ve Floransa’da dersler veren yönetmen, Pisa Üniversitesi Mimar Mühendislik fakültesini bitirmiştir. Ülkeleri için aynı vizyonu taşıyan genç mimarlardan oluşan ’120g’ adlı derneği kurmuştur. Mimar, yönetmen ve grafik tasarımcısıdır.

Born in the countryside of Tuscany, he got lost between Paris, Tokyo and Seattle: after an experience in France in 2013, he became an apprentice of Prof. Satoshi Okada in Japan, and working in office then he moves to Seattle to join the firm Olson Kundig. Now he works as an independent architect between Pisa and Florence and as teacher assistant in the Architecture Lab of University of Pisa. Graduated in Architecture & Building Engineering at University of Pisa, in the same city he founded and led the organization ‘120g’, assembled by young architects and engineers who share the same vision of a better future for their country. He professionally worked as an architect, movie director, interior designer, graphic designer.

Yazar- MO İstanbul 5 Ekim 2020 Pazartesi