Basın Açıklamasına Çağrı: 22 Mayıs’ta Kadıköy’deyiz!

Yazar- MO İstanbul 20 Mayıs 2022 Cuma

TMMOB, 14 Mayıs tarihinde Ankara’da gerçekleştirdiği Danışma Kurulu’nun ardından “Gezi’ye, Emeğimize ve Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz!” sloganıyla 16-22 Mayıs haftası tüm illerde eylemler yapacak. İllerde gerçekleştirilecek eylemlere TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve beraberinde TMMOB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Oda Başkanlarından oluşan heyet katılacak.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu’ndan basın açıklamasına çağrı:

Gezi’ye, Emeğimize ve Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz!

22 Mayıs 2022 Pazar – 16.00

Kadıköy İskele Meydanı (Beşiktaş İskelesi önü)

Ülkemiz ekonomiden siyasete kadar her alanda büyük bir kriz içerisindeyken krizin sorumlusu olanlar, halkın acil sorunlarına çözüm üretmek yerine toplumsal muhalefeti susturarak başarısızlıklarının üstünü örtmeye çalışıyor.

Aralarında TMMOB Yönetim Kurulu Üyemiz Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odamızın İstanbul Şubesi’nin eski başkanı Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odamızın Hukuk Müşaviri Can Atalay’ın da bulunduğu arkadaşlarımıza verilen cezalar akabinde Canan Kaftancıoğlu davasında verilen mahkûmiyet kararı, hukukun gereği olarak değil, iktidarın toplumsal muhalefeti sindirme siyasetinin bir sonucu olduğunu biliyoruz.

Türkiye’de sadece hukuk değil emeğimiz, alın terimiz de yok sayılıyor!

Açlık sınırının altında maaşlarla geçinmeye çalışan emeklilerin, borçlarla dükkanını çevirmeye çalışan esnafın, sahte enflasyon rakamlarına dayalı ücret zamlarıyla her yıl daha da yoksullaşan kamu emekçilerinin, günler aşan yoğun mesai saatleri boyunca emeğinin karşılığını alamadan çalışmak zorunda kalan sağlık çalışanlarının, tarlasına ekecek tohum, atacak gübre bulamayan üreticilerin, artan hayat pahalılığı, işsizlik, güvencesizlik ortamında iş bulmaya çalışan mühendis, mimar, şehir plancılarının, “geçinemiyoruz” diyen milyonların taleplerine kulak tıkanmış durumda.

Türkiye’nin getirildiği bu koşullar altında mühendis, mimar, şehir plancıları olarak;

Gezi Davası’nda ceza alan arkadaşlarımızı, uğruna bedeller ödediğimiz değerlerimizi ve kamusal faydayı savunmak,

Meslektaşlarımızın taleplerinin taşıyıcısı, emeğiyle geçinen tüm toplumsal kesimlerin gür sesi olmak için,

Tüm üyelerimizi ve demokratik kamuoyunu basın açıklamamıza davet ediyoruz.

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU

 

Yazar- MO İstanbul 20 Mayıs 2022 Cuma