23 Haziran’da Oy Kullanalım, Sandıklara ve Demokrasiye Sahip Çıkalım!

Yazar- MO İstanbul 20 Haziran 2019 Perşembe
20.06.2019

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 31 Mart’ta gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin hukuk dışı gerekçelerle iptal edilmesiyle 23 Haziran Pazar günü yeniden gerçekleşecek seçimde tüm üyelerimizi sandık başına çağırarak demokrasiye sahip çıkmaya çağırdı.

23 Haziran’da Oy Kullanalım, Sandıklara ve Demokrasiye Sahip Çıkalım!

Değerli Üyelerimiz,

16 Milyonu aşkın yurttaşımızın yaşadığı İstanbul’da 31 Mart’ta gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin hukuk dışı gerekçelerle iptal edilmesi nedeniyle 23 Haziran Pazar günü yeniden sandık başına gidilecek.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde ve sonrasında yaşananlar, demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçmiştir.

Seçim hukukunun ülkenin doğusunda farklı batısında farklı, iktidar partisi  için farklı muhalefet partileri için farklı uygulandığı,  Yüksek Seçim Kurulunun kendi eski kararlarıyla dahi çelişkili kararlar aldığı, seçmen iradesinin gasp edildiği,  hukukun açıkça çiğnendiği bu seçim süreci  yurttaşlarımızın seçimlere ve seçim kurullarına güvenini derinden sarsmıştır.

Seçme / seçilme hakkı ve seçim süreçlerinin demokratik bir şekilde işletilmesi yurttaşların siyasete katılımının en temel unsurudur. Cumhuriyetimizin bu en önemli kazanımının elimizden alınması demokrasiye vurulan en büyük darbedir.

Bu açıdan 23 Haziran seçimleri sadece bir oylama değil, demokrasiye ve cumhuriyete sahip çıkma sorumluluğu haline dönüşmüştür.

Demokrasinin büyük bir yara aldığı bu süreçte tüm üyelerimizi ve halkımızı demokrasiye ve hukuka sahip çıkmaya çağırıyoruz.

23 Haziran’da oy kullanalım, sandıklara ve demokrasiye sahip çıkalım!

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Yazar- MO İstanbul 20 Haziran 2019 Perşembe