YANINIZDAYIZ!… HOCAMIZ Prof. Dr. İHSAN BİLGİN’İN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYOR ve BİR AN ÖNCE ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞMASINI BEKLİYORUZ!…

Yazar- MO İstanbul 20 Ekim 2020 Salı

YANINIZDAYIZ!…

HOCAMIZ Prof. Dr. İHSAN BİLGİN’İN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYOR ve BİR AN ÖNCE ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞMASINI BEKLİYORUZ!…

Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin değerli akademisyenlerinden Prof.Dr.İhsan Bilgin;  2016 Ulusal Mimarlık Ödülleri içinde “Mimarlığa Katkı Dalı”nda ödül sahibidir.  İmar, iskân, barınma, yerleşme ve kentleşme tarihi üzerine önemli çalışmalar yapmış, kaleme aldığı mimar ve yapı monografileri ve eleştiri metinleriyle mimarlık kültürüne katkıda bulunmuştur.

Geçmişte TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin de yönetim kurulu üyeliklerini yapmış, değerli Hocamız  Prof.Dr.İhsan Bilgin’in kurucu dekan olduğu Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde derslerinin sonlandırılarak  kendisinin özenle yarattığı bilimsel ortamdan ve öğrencilerinden  uzaklaştırılmasını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Bu kararı, son dönemlerde herşeyin ticarileştirilmesi gerektiği anlayışının  yansıması olarak görüyoruz ve şiddetle kınıyoruz.

Üniversitelerin kamuya mal olmuş düşünsel  alanlarında  değerli eserler bırakmış  akademisyenlerin yeşerttiği ve büyüttüğü kendi  kurumsal alanların dışına  bu tarz yöntemlerle   itilmelerini kınıyoruz. Bu tarz girişimlerin;  ülkemizin mimari düşünsel yaşamında da ciddi eğitsel ve bilimsel süreksizlikler oluşturacağını  akademisyen, meslektaş ve mimarlık öğrencilerimizle  paylaşırken tüm mimarlık ve akademikçevrenin bu konuda yanyana gelerek dayanışma göstermesinin önemli olduğunu belirtmek isteriz.

Saygılarımızla,

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu

 

Yazar- MO İstanbul 20 Ekim 2020 Salı