Salda Gölünde Başlatılan Çalışma Acilen Durdurulmalıdır

Yazar- MO İstanbul 14 Nisan 2020 Salı

Millet Bahçesi Projesi nedeniyle Salda Gölü’nde başlatılan ve gölü çevreleyen beyaz kumsalın zarar görmesine neden olan inşaat faaliyetlerinin durdurulması için TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 14 Nisan 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

SALDA GÖLÜ’NDE BAŞLATILAN ÇALIŞMA ACİLEN DURDURULMALIDIR

Dünya ve ülkemiz koronavirüs salgınına karşı korunma ve mücadeleye odaklanmışken, virüs salgını gerekçesiyle ziyaretçi girişine kapatılan Salda Gölü’ne 13 Nisan günü itibariyle iş makinaları sokularak millet bahçesi projesi yapımı için çalışmalar başlatılmıştır.

Koronavirüs salgınını fırsata çevirenler, gözlerini rant ve kar hırsı bürüyenler Salda Gölü’nü yok olmanın eşiğine sürüklemektedir.

Gölün mutlak korunması gereken alanına giren iş makinaları beyaz kumulları kazmış ve başka bölgelere taşımıştır. Kazılan ve taşınan beyaz kumullar, ayak dahi basılmadan korunması gerekecek, dünyada sadece birkaç yerde örneği bulunan nadir özelliklere sahip oluşumlardır. İş makinaları ile yapılan çalışma Salda Gölü’ne yönelik bir saldırıdır. Ortaya çıkan görüntüler herkesin vicdanlarını sızlatmaktadır.

Salda Gölü, jeolojik oluşumu ve canlılarla etkileşimi itibari ile dünyada örneği oldukça az bulunan ülkemizin en özel ve önemli alanlarından birisidir.

Korunması gereken göl millet bahçesi projesi adı altında yapılaşmaya açılmış ve projenin uygulanması durumunda yok olmanın eşiğine getirilmiştir.

TMMOB ve yöre halkı proje ve ilgili plan değişikliği hakkında dava açmış ve yargı süreci devam etmektedir. TMMOB ayrıca Salda Gölü Raporu hazırlıklarını sürdürmektedir. Rapor tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacak ve davanın muhatabı mahkemeye sunulacaktır.

Salda Gölü, çevresiyle bir bütün halindedir ve çevresindeki etkileşim alanıyla birlikte mutlaka korunması gerekmektedir.

Koronavirüs salgınını fırsata çevrilerek Salda Gölü’nde iş makinaları ile başlatılan çalışma acilen durdurulmalıdır.

Emin KORAMAZ
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Yazar- MO İstanbul 14 Nisan 2020 Salı