Kentsel Yaşamı Yeniden Düşünmek

Yazar- Hasan Çakır / Dam Notları 9 Ağustos 2023 Çarşamba

Kentsel Yaşamı Yeniden Düşlemek

Korona ve iklim krizi kapitalist kentlerin zaten düşük olan hal ve gidiş notunu daha da düşürdü; insana uygun olmayan kötü şehirciliği ve yanlış imarı iyice görünür anlaşılır, göze batar duruma getirdi; politikayı yeni imar stratejileri geliştirmeye ve kent yöneticilerini kentsel sorunlara yeni çözüm yolları aramaya zorladı.

***

Frankfurt Main (Mayn) Irmağı Kıyısında Yaz Şenliği’nin bu yılki parolası: “kentsel yaşamı yeniden düşünmek. Gel, katıl, kentsel yaşamı birlikte düşünelim; birlikte şekillendirelim. Şenliğin programında türlü çeşitli sanat ve spor gösterileri, toplantılar var. Amaç kentsel mekânı, ortak yaşam alanlarını canlandırmak, şenlendirmek.

DAM bu yıl sahaya (kamusal alana) iniyor, Yaz Şenliği’ne iki projeyle katılıyor: “Uzun Bank” denemesi ve “Kent Merkezinin Geleceği” açık hava sergisi.

Uzun Bank -kent merkezinde, insanların dinlenebileceği, buluşabileceği, gösteri yapabileceği bir kent mobilyası- uzun sıralardan oluşan oturacak yer. İlkin, kentin alışveriş merkezindeki bir meydanda denenecek. Sonra sırasıyla kentin diğer meydanlarında da kurulacak. İlk deneme oldukça başarılı oldu. Uzun Bank ilgi çekti ve kullanıldı.

Uzun Bank denemesi bir sanatsal yelteniş aynı zamanda, kamusal alana sanatsal bir katkı: Antropolog (insan bilimci), diplomalı Marangoz T. Krauch ve Mimar A. Jürges’in eseri, başarılı bir tasarım.

Uzun bank

Frankfurt’un ortasından gecen Main Irmağı kenarındaki gezide kurulan “Kent Merkezinin Geleceği” açık hava sergisi, son yıllarda kent merkezinde yapılanları ve su sıralarda olup bitenleri sorguluyor; sergi aynı zamanda, projeye katılan kişi ve kuruluşların deneyim, görüş ve önerilerini kent ahalisiyle paylaştığı ve ahalinin kent merkezinin sorunlarını tartıştığı bir forum. İlgiyle izlenen sergi 11 Ağustos’ta kent merkezindeki Hauptwache Meydanı’na taşınacak.

Main Irmağı Kenarındaki Gezide Açık Hava Sergisi

***

Kent merkezinin geleceği üzerine tartışmaların, görüş ve önerilerin lafta kalmaması için kentlerin nefesi kuvvetli vizyoner politikacılara, kent yöneticilerine, mimarlara, şehircilere, marangozlara ve tabii kent ahalisinin birlikte ve örgütlü çabasına ihtiyacı var.

İmar işlerini ve şehircilik eylemlerini temelde paranın ve taşınmaz mal piyasasının belirlediği kapitalist kentlerde mimarlık ve şehircilik sanatının borusunu öttürmek kolay mı?!

Yazar- Hasan Çakır / Dam Notları 9 Ağustos 2023 Çarşamba