“Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Cevat Erder”

Yazar- MO İstanbul 26 Eylül 2022 Pazartesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi, Mimarlar Odası’nın toplum hizmetinde yürüttüğü çalışmalara katkı veren; koruma alanının öncülerinden değerli bilim insanı Prof. Dr. Cevat Erder’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Ocak 2022’de TMMOB Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Yayınları’ndan çıkan “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Cevat Erder” kitabını sizlerle paylaşıyoruz.

Dizi Editörü
H. Bülend Tuna

Yayına Hazırlayan
B. Selcen Coşkun

Tasarım Uygulama
Ebru Laçin Kilci

Kapak Tasarımı
Nilgün Kara Babacan

Konu / Alt Konu
Mimar / Söyleşi, Biyografi

Yayınevi
TMMOB Mimarlar Odası
İstanbul BK Şubesi Yayınları

Basım Tarihi
Ocak 2022

Dil
Türkçe

Sayfa Sayısı
176

ISBN
978-605-01-1461-4

Mimarlık mesleğine farklı yönleriyle katkı yapmış, iz bırakmış meslek büyüklerimizle sürdürülen “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisinde Cevat Erder’i gündeme aldığımız kitabımızla karşınızdayız. Bu dizide Cevat Erder’in yer almasının ayrı bir önemi var. Mimarlık mesleği ve mimarlık eğitimi çok farklı yönlerden beslenen doğası gereği disiplinlerarası çalışmayı gerektiren alanlarda, birlikte çalışma anlayışının edinilmesini gerekli kılıyor. Cevat Erder hocamızın mimarlık eğitimindeki katkıları ve koruma alanında yürüttüğü çalışmalarda gösterdiği örnek tavırlar, bunun en canlı örneği.

Kitapta Cevat Erder’i değişik yönleriyle ele alan yazılar bulacaksınız. Kardeşi Sema Erder’in aile ortamını aktaran duygulu yazısı hocamızın yetiştiği ortamı çok canlı bir şekilde aktarıyor. Eğitime katkıları ve kültür varlıklarının korunmasına yönelik yürüttüğü çalışmalar, iki ayrı başlık altında, birlikte çalışma olanağı bulanlarca irdelendi, hatırlatıldı. Kendisiyle farklı zamanlarda gerçekleştirilen iki ayrı görüşmenin kayıtları ve meslek örgütümüzün etkinliklerinde yaptığı iki ayrı sunuşla hayli uzun ve verimli geçen çalışma ortamını kendi aktarımıyla öğrenme şansını buluyoruz.

*
“1961 Anayasamızın 63. maddesinde ‘kültürel, doğal ve tarihi varlıkları korumak hükümete aittir’ diyor. Onun görevidir, deniyor. Sınıfa girer sorarım öğrencilere: Koruduğunuz şeyin ne olduğunu biliyor musunuz? Emanet derler, miras derler. Bu, ne emanet, ne mirastır. Bu, başka bir şeydir. Emaneti niye reddediyorum? Latince konuşanlar, patrimoine diyor. Biz ne Latiniz, ne Çinliyiz, ne de İngiliz. Biz Türkçe konuşuyoruz. Kelimemizin de Türkçe olması lazım. Korumaya çalıştığımız şeyi Türkçe bir kelimeyle ifade etmemiz lazım. Varlık kelimesi çok iyi uyuyor. Koruduğumuz şeyler birer varlıktır. Doğal, tarihi, kültürel varlıktır. Varlık nedir? Yaşayan bir şeydir. Çünkü onlar da doğarlar, yaşlanırlar, ölürler. İyi bakarsan ölmez, benim gibi, mesela 90 yaşına kadar yaşayabilirler. İyi bakımla.” (Cevat Erder)

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Karaköy, Kemankeş Cad. 31, Beyoğlu, İstanbul
Tel: (212) 251 49 00

MİV Kitabevi
Karaköy, Kemankeş Cad. 31, Beyoğlu, İstanbul
Tel: (212) 244 86 87 (dahili 316)
e-posta: mivkitabevi@gmail.com

Yazar- MO İstanbul 26 Eylül 2022 Pazartesi