XIII. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ

Yazar- MO İstanbul 22 Mayıs 2019 Çarşamba

12 – 19 Ekim 2019

AMAÇ:
Mimarlar Odası kurulduğu 1954 yılından bu yana mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürmektedir. 2007 yılından başlayarak,  “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” adı altında bir organizasyonu gerçekleştirmektedir. Etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, bu alana ilgi duyan her kesimin etkin olarak katılımının sağlanması hedeflenmektedir.

Bu festival, her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü tüm dünyada kitlesel olarak kutlanan “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanmaktadır.  “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” kapsamında uluslararası kategoride yarışma düzenlenmekte ve ödüller verilmektedir.

Ayrıca; Mimarlar Odası’na meslek yaşamı boyunca emek veren, Festivalimizin kökleşmesinde büyük çaba harcayan ve 7 Mart 2018 tarihinde yaşamını yitiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Eski Başkanı Mimar Sami Yılmaztürk’ün anısına, ulusal kategoriden olmak üzere bir filme “Sami Yılmaztürk Özel Ödülü” verilecektir.

Festival, “mimarlık ve kent” odağında üretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımları özendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmayı amaçlamaktadır.

KAPSAM:
Festival kapsamında, belgesel ve animasyon türündeki filmlere yer verilmektedir. Yurtiçinden ve yurtdışından yarışmaya katılarak ön elemeyi geçmiş olan filmler, seyirci ile buluşturulur ve bu filmler arasında bir yarışma gerçekleştirilir. Ayrıca konuyla ilgili olarak, katılımcılar arasında düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi için çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenebilir. 

2019 ULUSLARARASI YARIŞMA BAŞVURU KOŞULLARI:

 1. Yarışmaya belgesel ve animasyon türünde, mimarlık ve kent konularını işleyen, son 2 yıl içinde üretilmiş filmler başvurabilir. Filmlerin daha önce bu festivale katılmamış olmaları gerekir.
 2. Yarışmaya katılan filmler 60 dakika ile sınırlıdır.
 3. 3. a) Yurt dışından katılacak dili İngilizce olmayan filmler, İngilizce altyazılı olacaktır.
 4. b) Yurt içinden katılacak dili Türkçe olmayan filmler Türkçe ve İngilizce altyazılı olacaktır.
 5. c) Yurt içinden katılacak dili Türkçe olan filmler İngilizce altyazılı olacaktır.
 6. 4. Orijinal formatı ne olursa olsun, tertip komitesine, filmin (MPEG2, MP4 veya H.264 formatında)  USB flash drive üzerine kaydedilerek posta ile veya internet aracılığıyla, veri transfer programları (Wimeo, Wetransfer vs…) ve “Filmfreeway” web sitesi üzerinden gönderilebilir.

Başvuru formu www.archfilmfest.org adresinden temin edilmeli ve diğer dokümanlar ile birlikte archfilmfest@archfilmfest.org adresine gönderilmelidir. Filmin ön izlenmesi sırasında teknik sorunlar olursa, yönetmenine haber verilir. Yönetmen en geç 48 saat içinde yeni bir kopya göndermekle yükümlüdür. Aksi takdirde film değerlendirme dışı bırakılır.
5
. Yarışmacı, Düzenleme Kurulu’na film kopyası ile birlikte;
a) Yarışma başvuru formu
b) Filmden 2 adet fotoğraf
c) 1 adet yönetmen fotoğrafı
d) Türkiye’den katılan yönetmenlerin Türkçe ve İngilizce, yurt dışından katılan yönetmenlerin İngilizce biyografisi (en fazla 50 kelime)

e) Filmin öyküsü (en fazla 50 kelime) bulunan verileri göndermekle yükümlüdür. Ayrıca, filmden en fazla 5 dakikalık bir tanıtım kopyası eklenmelidir.

 1. f) Seçici kurul başvuru koşullarında eksiği bulunan filmleri yarışma dışı bırakma hakkına sahiptir.
 2. 6. Katılımcılar birden çok filmle yarışmaya katılabilirler.
 3. 7. Yarışmada elemeyi geçen filmler, festival arşivine alınır, yönetmeni bilgilendirilerek ticari olmayan gösterimlerde yer alabilir. Festival gösterim programına alınan filmlerin eğitim amaçlı ve ticari amaç gütmeden toplu olarak gösterimi yapılabilir. Film yönetmenleri ve yapımcıları bu kuralı baştan kabul etmiş sayılırlar.
 4. 8. Festival Düzenleme Kurulu, yarışmaya katılan filmlerden ön elemeyi geçenlerin tümünü veya bir kısmını festival programına alabilir. Bu filmler jüri tarafından değerlendirilir ve dereceye girenler ödüllendirilir.
  9. Yarışma İlanı: 20 Mayıs 2019
  10. Son başvuru tarihi: 20 Ağustos 2019

Kargo ile gönderilen filmlerin kargoya veriliş tarihi en geç 20 Ağustos 2019 olmalıdır.

 1. Sonuçların ilânı: Gösterime girecek filmler 2 Eylül 2019’da, dereceye giren filmler 19 Ekim 2019’da ödül töreninde ilân edilir.
 2. Filmlerin gösterimi sırasında üçüncü şahıslardan doğabilecek telif hakları eser sahibinin sorumluluğundadır.
 3. Koşullar gerektirdiği takdirde Düzenleme Kurulu, Seçici Kurul isimlerinde değişiklik yapabilir, ön jüri oluşturabilir.
 4. Ödüller:

Sami Yılmaztürk Özel Ödülü: Ödül Plaketi ve 5.000.- TL

Birincilik Ödülü: Ödül Plaketi ve 5.000.- TL

İkincilik Ödülü: Ödül Plaketi ve 3.000.-TL

Üçüncülük Ödülü: Ödül Plaketi ve 2.000.- TL

 

Ödül alan ve ödül törenine katılan yönetmenlere veya film yapımcısına ödül plâketleri elden verilir. Törene katılamayan yönetmenlerin ödül bedeli,  kendilerinin gösterecekleri banka hesaplarına havale edilir. Festival Türkiye’deki banka masraflarını öder, aracı banka komisyonlarından festival sorumlu değildir.

 1. 15. Yarışmaya TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, çalışanları, seçici kurul üyeleri, seçici kurul üyelerinin danışmanlık yaptığı ve/veya iş/proje vs. ortakları, 1. derece akrabaları katılamazlar.
 2. Seçici kurulun yargısı kesindir. Kararlar oy çokluğu ile alınır.

YARIŞMA SEÇİCİ KURULU:

Süheyla Acar (Senarist-Yazar)

Selim Demirdelen (Yönetmen-Müzisyen-Oyuncu)

İsmail Doğanyılmaz (Y. Mimar)

Yasemin Dura (Mimar)

Hilmi Etikan (Belgesel Film Yönetmeni-İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali Yöneticisi)

Nalan Kuruçim (Oyuncu)

Zeynep Talayer (Y. Mimar)

Mustafa Ünlü (Yönetmen)

Mücella Yapıcı (Y. Mimar)

 

DÜZENLEME KURULU:

Esin Köymen (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı)

Ali Hacıalioğlu (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi)

Hilmi Etikan (Belgesel Film Yönetmeni – İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali Yöneticisi)

Mücella Yapıcı (Y. Mimar)

İsmail Doğanyılmaz (Y. Mimar)

Yasemin Dura (Mimar)

Selma Erdem (Festival Sekreteri)

BAŞVURU ADRESİ :

Selma Erdem
TMMOB Mimarlar Odası

İstanbul Büyükkent Şubesi
Karaköy, Kemankeş Cad. No. 31

Beyoğlu 34425 İstanbul
Tel:    (212) 251 49 00 – 205
Faks: (212) 251 94 14

E-Posta: archfilmfest@archfilmfest.org – arsiv@mimarist.org
Web:  www.archfilmfest.org

Yazar- MO İstanbul 22 Mayıs 2019 Çarşamba