TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kadın Komisyonu* 8 Mart’ı her zamanki umut ve inadıyla karşılıyor!

Yazar- MO İstanbul 4 Mart 2024 Pazartesi

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kadın Komisyonu* 8 Mart’ı her zamanki umut ve inadıyla karşılıyor! Çünkü dayanışma yaşatır!

Bizler, İstanbul Şubeye kayıtlı üyelerden oluşan kadın mimarlar olarak, her geçen gün şiddeti ve ölçeği artan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, elimizden alınmaya çalışılan haklara, dünyanın dört bir yanından yükselen savaş, yoksulluk, ekolojik kırım, kent-kırım politikalarına karşı birbirinden güç alarak mücadeleye devam ediyoruz.

Zor günlerde dayanışmamızın hızla büyüdüğünü, yan yana olmanın ne kadar iyileştirici olduğunu ve tek yürek halinde sesimizin nasıl gür çıktığını 6 Şubat 2023 tarihinde ve sonrasında 11 ilimizi etkileyen depremlerden sonra bir araya geldiğimizde çok daha iyi anladık. Aralarında çok sayıda meslektaşımızın da olduğu 50 bine varan can kaybımız için yastayken durmadık, dayanışma çağrısına katıldık ve afet bölgelerindeki kadınların dile getirmekten imtina ettiği ihtiyaçlarını onlara ulaştırmak için birlikte çalıştık. Çocuklar için oyuncak ve kitap topladık. Kız kardeşlerimizin sessiz acılarına destek olmaya çabaladık.

Acil durumlarda aktif olduğumuz kadar günlük yaşam pratiklerimizde karşılaştığımız sorunlar da her zaman odağımızda yer aldı. Evde-okulda-üniversitede-ofiste-şantiyede-fabrikada-sokakta-kamusal alanda, hayatın her alanında kesişen her türlü ayrımcılığa karşı söz ve eylem üretmek bugün her zamankinden daha da elzem bir durumda. Çalışma koşullarımız eşitlenene dek, kurumlardaki görünen görünmeyen cinsiyet ayrımcılığı tümden ortadan kalkana dek mücadelemiz devam edecek. Yılmıyoruz, umutsuzluğa kapılmıyoruz!

Aramıza dönen Gezi tutsağı arkadaşımız Mücella’dan aldığımız ilham ve enerjiyle tüm yaşam alanlarımızı savunmak için buradayız. Biliyoruz ki bugün hâkim olan şiddet, yıkım, baskı ve ayrımcılık politikaları, toplumda en çok kadınları, çocukları, göçmenleri, lgbtiq+’ları hedef alıyor. Yükselen “kutsal aile” anlatılarıyla tüm bunların üzeri örtülmeye çalışılıyor. Kadın mücadelesinin güçlü, neşeli ve inatçı ruhu, tüm bunlarla baş etmek ve herkes için yaşanabilir hayatların inşasına öncülük ediyor.

Bu 8 Mart’ta da sesimize ses katmaya, dünyadaki savaşlara-yıkıma ve yok edişlere karşı onurlu bir yaşam için mücadele etmeye devam edeceğimize söz veriyoruz! Bu mücadeleyi, birlikte dayanışarak, öğrenerek, üreterek büyütmek ve dönüştürmek için seni de Kadın Komisyonu’na bekliyoruz.

Yaşasın 8 Mart! Yaşasın Kadın Dayanışması! Yaşasın Barış!

* Kadın komisyonumuza ulaşmak, iletişim ağına dâhil olmak için mimarist.kadin.komisyonu@gmail.com adresine e-posta atabilirsiniz…

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kadın Komisyonu, 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında 10 Mart 2024 Pazar günü 14.00-17.00 saatleri arasında bir etkinlik düzenleyecek.

Program
Açılış
Aynur Savaş Uluğtuğ
Etkinlik konuşması
Aysel Durgun
Video Gösterimi
Söyleşi
Mücella Yapıcı
16.00 Kokteyl
17.00 Adalet Nöbeti Katılımı

Yazar- MO İstanbul 4 Mart 2024 Pazartesi