Sinan Ödüllü Mimarlar Programı 2018-2020: ŞEVKİ PEKİN MİMARLIĞI

Yazar- MO İstanbul 18 Eylül 2019 Çarşamba

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy-İstanbul / 7 Ekim 2019

Mimarlar Odası tarafından 1988 yılından beri iki yılda bir düzenlenen Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında verilen en büyük ödül olan “Mimar Sinan Büyük Ödülü”, tüm meslek hayatı boyunca verdiği eserleri ve mimarlığa geçen hizmetleri nedeniyle bir mimara veya ortak çalışan mimarlara verilmektedir. 2008 yılından itibaren ise SİNAN ÖDÜLLÜ MİMARLAR PROGRAMI başlığı altında, Sinan Ödülü alan değerli mimar/ların üretimlerini derlemek ve mimarlık kamuoyuna sunmak amacıyla çalışmalar yapılmaya başlandı. Program daha önce, Ziya Tanalı, Mehmet Konuralp, Erkut Şahinbaş, Ersen Gürsel ve Cengiz Bektaş için düzenlenmişti.

Sinan Ödüllü Mimarlar Programı 2018-2020 döneminde ise Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi ŞEVKİ PEKİN için düzenleniyor. Seçici Kurul, Pekin’i şu sözlerle gündeme taşımıştı: “Profesyoneller arasında amansız bir tanıtım savaşının öne çıktığı zamanımızda, sessiz sedasız işini yapan, 1970’lerden bugüne tasarlayan ve inşa eden, nicelikten ve boyuttan çok, mimarlığa olan bağlılığıyla kendini meslek çevresine kabul ettirmiş, saygın bir isimdir Şevki Pekin. Onun ürünlerinin ardında, gündelik eğilimlerin ve çarpıcı biçimlerin peşinde sürüklenmeyi değil, tasarıma verdiği emeği görürüz. Kendinden ve birikiminden yola çıkarak ‘arayış’ onun ürün toplamında öne çıkan kavramdır. Her işinin ardında, sabırla en doğrusu aranan, giderek olgunlaşan bir tasarım süreci vardır. Bu nedenle yapıları ve tasarımları, ancak mimarca bir okumayla ve zaman içinde kendini ele verir. Mimarlığın onu üreten özneyle telaşsız ve sessizce oluşan bir bağı olduğunu bize hatırlatan ve kişiliğiyle de bu alçak gönüllülüğü yansıtan, Sayın Şevki Pekin’e Mimar Sinan Büyük Ödülü verilmiştir.”

Mimarlar Odası’nın düzenleyiciliğinde, Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi’nin ev sahipliğinde Dünya Mimarlık Günü olan 7 Ekim 2019 tarihinde saat 16.00’da gerçekleşecek panel, İstanbul Büyükkent Şubesi’nin düzenlediği 15. Mimarlık ve Kent Şenliği’nin de bir parçası olacak. Aykut Köksal, Nevzat Sayın, Ömer Pekin, Neslihan Dostoğlu ve Emre Senan’ın konuşmacı olarak katılacağı panelin sonunda son söz Şevki Pekin’in olacak. Panelin ardından açılacak “Şevki Pekin Mimarlığı” başlıklı sergi, 7-20 Ekim 2019 tarihleri arasında izleyicisi ile buluşacak. Sergi daha sonra Türkiye kentlerinde belirlenen program çerçevesinde açılacak.

TMMOB Mimarlar Odası

PANEL
Tarih : 7 Ekim 2019, Pazartesi
Saat : 16.00 – 19.00
Yer : Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy-İSTANBUL
Etkinlik programı için tıklayınız.

SERGİ
Tarih : 7-20 Ekim 2019
Açılış : 7 Ekim 2019, 19.00
Yer : Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy-İSTANBUL

Yazar- MO İstanbul 18 Eylül 2019 Çarşamba