Hukuksuzluğa Karşı Direnen TMMOB Üyelerinin Yargılandığı Davanın İlk Duruşması Görüldü

Yazar- MO İstanbul 9 Kasım 2017 Perşembe

Mimarlar Odası’na tahsis edilmiş olan Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’nın, Cumhurbaşkanlığı’na devredilerek hukuksuz bir şekilde boşaltılmasına direnen TMMOB üyelerinin yargılandığı dava, bugün Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. 14 kişinin yargılandığı davada karar çıkmazken, bir sonraki duruşma 4 Aralık 2017’de görülecek.

TMMOB Onur Kurulu Üyesi Zeki Arslan, Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, İstanbul Büyükkent Şube Sekreteri Ali Hacıalioğlu, İstanbul Büyükkent Şube Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Omacan, İstanbul Büyükkent Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Dura, İstanbul Büyükkent Şube Avukatı Can Atalay, Mücella Yapıcı, Cem Tüzün, Hasan Fener, Metin Karadağ, Ekrem Çakıroğlu, Nihat Uçukoğlu, Hilmi Etikan ve Ersin Kiriş’in yargılandığı dava öncesinde, TMMOB İstanbul İKK tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasında konuşan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu “Bizler, hukuksuzluğa açıkça direndiğimiz, bize kamu adına tahsis edilen bu mekana sahip çıktığımız için yargılanmaktayız. Fakat esas yargılanması gerekenler bizler değil, bu zorbalığı gerçekleştiren ve bu emri verenlerdir.” dedi.

Eyüp Muhçu’nun ardından TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, basın açıklamasını kamuoyuyla paylaştı:

Değerli Basın Emekçileri;

2002 yılında Kültür Bakanlığı ile imzalanan protokolle 49 yıllığına Mimarlar Odamıza tahsis edilmiş olan Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası geçtiğimiz yıl, 31 Mayıs 2016 tarihinde polis tarafından ablukaya alınmış, ardından basılarak TMMOB Onur Kurulu Üyesi Zeki ARSLAN, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, İstanbul Büyükkent Şube Sekreteri Ali Hacıalioğlu, İstanbul Büyükkent Şube Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Omacan, İstanbul Büyükkent Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Dura, İstanbul Büyükkent Şube Avukatı Can Atalay, Mücella Yapıcı, Cem Tüzün, Hasan Fener, Metin Karadağ, Ekrem Çakıroğlu, Nihat Uçukoğlu, Hilmi Etikan ve Ersin Kiriş gözaltına alınmıştı. Yaşanan olayın ardından hukuksuzluğa direnenlere açılan davanın ilk duruşması için Çağlayan Adliyesi’nde bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Söz konusu mekânın kullanımı, Kültür Bakanlığı ile 1995 yılında yapılan protokolle 10 yıllığına, 2002 yılında yenilenen protokol ile de 49 yıllığına yani 2051 yılına kadar Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne verilmiştir. Bu protokol, Yıldız Sarayı Kompleksinin Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmesinin ardından, 2015 yılı Aralık ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tek taraflı olarak iptal edilmiştir. Bunun üzerine Mimarlar Odamız idari işlemin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açmış ve konu yargıya taşınmıştır. Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından 30.05.2016 saat 17.50’de, söz konusu binanın 31.05.2016 sabah saat 10.00’a kadar boşaltılması için tebligat yapılmış, ancak tanınan sürenin yetersizliği nedeniyle fiilen olanaksız olan boşaltma işlemleri için, yeterli süre verilmesine yönelik, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubemizce yapılan başvurulara ve İstanbul Valiliği ile kurulan temasa karşın şube binasına girilerek arkadaşlarımız gözaltına alınmışlardır.

2013 yılından beri katlanarak artan baskılara, idari ve mali denetim tehditlerine, yasa değişikliklerine, birliğimize ve yöneticilerimize yönelik hedef gösterme ve tazminat davalarına ek olarak yapılan şube baskınları TMMOB’nin gerçekleri teşhire, kamu ve halk çıkarlarına yönelik kamusal hizmete devam etmesini engelleyemeyecektir.

Bu kararlılığımızı belirterek, tüm hukuk dışı uygulamaları kınıyor, burada yargılanması gerekenlerin arkadaşlarımız değil bu hukuksuz kararı alanlar ve uygulayanlar olduğunun altını çiziyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu

Yazar- MO İstanbul 9 Kasım 2017 Perşembe