Pzt9Eki - 23Eki 910:00Eki 23Karşı Komşum Yolcu Salonu10:00 - 19:00 (23) TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi-Online Etkinliği Gerçekleştiren: Galataport Fotoğrafhanesi Kategori:Sergiler

Detaylı Bilgi

Necdet Kutlucan’ın “KARŞI KOMŞUM YOLCU SALONU” adlı sergi, 9 Ekim 2017 Pazartesi günü saat 18:00’da TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde açılıyor.

9 Ekim-23 Ekim 2017 tarihleri arasında açık kalacak Galataport Fotoğrafhanesi imzalı sergide, Necdet Kutlucan’ın çektiği 40 Galataport fotoğrafı, Karşı Komşum Lefter 6-7 Eylül Büyükada, Karşı Komşum Eleni Zarifi Büyükada 1964 ile Kentsel Dönüşüm Maduru Çekirdek Aile isimli heykellerin yanısıra bu sergi için yaptığı altı resim olacak.

Serginin açılışında Jülide Canca Eke çello dinletisi ile, heykeltraş Eşber Karayalçın ve Ressam Harun Antakyalı sürpriz çalışmalarıyla sergiye katkı sağlayacak.

Necdet Kutlucan’ın sergi daveti ise şu şekilde:

“Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde sergi için bana verilen salonda, fotoğraf, resim ve heykelleri düşümde yerleştirerek yürüyorum…
Salonunun sonunda kocaman pencereden yolun karşısında bir ay boyunca hiltilerle ortadan ikiye ayırılıp, bir gece yıkılıveren o cânım Yolcu Salonu, sağında Merkez Rıhtım Han, solunda Çinili Rıhtım Han. İçleri otele dönüştürülmek üzere tahrip edilip iş makinalarıyla boşaltılırken ben de karşı komşu Mimarlar Odası’ndan dokuz aydır fotoroman çekiyorum.
Yan komşu İstanbul Modern ise 20 numaralı Antrepo, Paket Postahanesi ve Sedat Hakkı Eldem’in Koruma Kurulu kararıyla kentin dokusunu bozduğu uydurmacasıyla yıkılan beş antreponun yıkımını Liman Sergisi ve Bienallerle kamufle etme çabasında!
İstanbul Modern’in yönetiminde Ethem Sancak, Kadir Topbaş ve Egemen Bağış isimlerini görünce şaşkınlığımız katlanıveriyor. Ya da hiç şaşırmıyoruz.
Bienale katılan sanatçıların ev ödeviyle çemberin içinde kime ve neye hizmet ettikleri ayrı bir soru.
Sergiye yaşadığımız toprakların en değerli çellistlerinden Jülide Canca Eke minik bir dinletiyle katkı sağlayacak.
Nagazaki Barış Heykeli, Bursa Üç Fidanlar, Esenboğa Havalimanı’ndaki büyük ebatlı metal heykellerinden de bildiğimiz Eşber Karayalçın ve resimlerini çok önemsediğim Harun Antakyalı da sergiye eserleriyle katılacak.
Pentürün önemli ustalarından çok değerli Ali Kotan’dan destek haberi bekliyoruz.
Cem Cinol’dan ise sergide birgün Galataport mağduru binaların geçmişini anlatmasını isteyeceğim.
Veee Fotoğrafın tanrısı Başucu ansiklopedim sevgili Ersin Alok ve fotoğrafın diğer tanrıça ve tanrıları daha sonra sergilenmek üzre birer açılış karesi çekecekler.
Gelin şiir ile düş ile
Şarap ile…”

Etkinliği Gerçekleştiren

Galataport Fotoğrafhanesi

Tarih

9:Ekim 2017, Pazartesi - 10:00 - 23:Ekim 2017, Pazartesi - 19:00

Yer

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi-Online

Zoom Üzerinden Online Yapılacaktır.