Cts29Oca15:00- 17:00Halide Velioğlu ile Ayın Konuğu Programı: “Saraybosna Havası, Bir Gündelik Hayat Etnografisi”15:00 - 17:00 TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Etkinliği Gerçekleştiren: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kategori:Panel-Konferans

Detaylı Bilgi

Ayın Konuğu: Halide Velioğlu

“Saraybosna Havası

Bir Gündelik Hayat Etnografisi”

29 Ocak 2022, Cumartesi, 15.00 – 17.00

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Ocak 2015’ten itibaren düzenlediği ve farklı disiplinden bir uzmanın konuşmacı olarak katıldığı “Ayın Konuğu” buluşmalarının 2022 yılındaki ilk konuğu yazar, antropolog Halide Velioğlu.

29 Ocak 2022 Cumartesi günü TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası’nda gerçekleştirilecek olan söyleşi 15’te başlayacak.

Önemli: Etkinlik salgın tedbirleri kapsamında düzenlenecek olup bina girişinde HES sorgulaması yapılacaktır.

 

Eser Hakkında

“Savaş sonrası sağ kalmak nasıl bir şey? Bazen zor, bazen katlanılmaz, bazen neşe dolu. Ama hep bir şeylerle ilintili. Yitmiş ama yok olmamış şeyler, sahibini yitirmiş şeyler, el değiştirmiş, göç ederken geride bırakılmış, başka şeylerin yerini doldurmak için alınmış, sahipleri belirsiz, kullanılmış, aranan ama artık hiçbir yerde bulunamayan, bozuk, kırık dökük şeyler…”

Halide Velioğlu, Bosnalı akrabaları arasında gerçekleştirdiği iki yıllık etnografiyi kaleme alırken, gündelik hayatın harcıâlem hallerinden söz eder gibi, derindeki anlamın peşine düşüyor: Kâh oturma odalarına sızarak eşyalarla kişilerin ruh halleri arasındaki paralellikleri bulup çıkarıyor, kâh en basit gündelik alışkanlıkların nasıl savaş yaralarını sarma aracına dönüştüğünü araştırıyor. Olabildiğince hassas bir duygusal zeminde hatırlamanın, yas tutmanın, ümit etmenin, evden eve, kişiden kişiye değişen hallerini sorguluyor. Saraybosna Havası Bosna Savaşı’nın ezici deneyimini, ülkenin Osmanlı geçmişiyle hesaplaşmayı, gölge gibi köşe başlarına sinmiş bekleyen, Balkan topraklarına has milliyetçilikleri, yeni İslamî etkilerle tedirginlik dolu alışverişleri, eski Yugoslav kimliğiyle kâh bütünleşen kâh ayrışan aksanlı ve kırılgan varoluşları şefkatle ele alan, son derece özgün ve kuvvetli bir anlatı.

Yazar Hakkında

İstanbullu bir Yugoslav göçmeni. Lisans ve lisansüstü eğitimini aldığı Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okuduğu yıllarda, Boğaziçi Kadın Grubu’nun ve Hayalet Gemi’nin üyesi oldu. “Muhafazakâr Dekadans: Metin Kaçan, G.K. Vakası ve 1990’lar Türkiyesi’nde Dil Siyaseti” başlıklı çalışmasıyla lisansüstü derecesi, “Boşnak Haletiruhiyesi: İmkânsız Bir Hasretin Şiirsel ve Gündelik Kayıtları” başlıklı teziyle de antropoloji (Texas Üniversitesi-Austin, ABD) doktorasını aldı. Duygulanım, gündelik hayat, maddi kültür ve teknolojiyle ilgili çalışmalarını öğretim üyesi olduğu Karabük Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde sürdürüyor.

 

Etkinliği Gerçekleştiren

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Tarih

29:Ocak 2022, Cumartesi - 15:00 - 29:Ocak 2022, Cumartesi - 17:00

Yer

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemankeş Caddesi, No:31 Karaköy