SMGM E-Seminerleri Devam Ediyor: “Mimaride Koruma Seminerleri 2: Kerpiç, Geçmişten Geleceğe Sağlıklı Yapılar”

Yazar- MO İstanbul 15 Aralık 2020 Salı

Değerli meslektaşlarımız,

Mimarlık meslek pratiklerine dair tartışmalarımızı sürdürebilmek ve mesleki gelişimde sürekliliğin sağlanabilmesi adına TMMOB Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim  Merkezi olarak  TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilciliği ve Tarihsel Çevre ve Yapı Korumacıları Derneği iş birliği ile kurguladığımız e-seminer programları dört oturumdan oluşan  “Mimaride Koruma Seminerleri 2: Geleneksel Yapım Teknikleri, Çağdaş Mimaride Geleneksel Teknik ve Malzemenin Kullanımı” konusu ile devam ediyor.

Seminerin “Kerpiç, Geçmişten Geleceğe Sağlıklı Yapılar”  başlıklı ikinci oturumu, Prof. Dr. Bilge IŞIK, Doç. Dr. Gülhan BENLİ, Mimar Özgül ÖZTÜRK, Mimar Serkan DUMAN katılımı ve Restorasyon Uzmanı Y. Mimar Deniz Alkan moderatörlüğü ile 18 Aralık 2020 Cuma, 14.00- 16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Söyleşiye kayıt yaptırmak için detayları aşağıda bilgilerinize sunar, katılımınızı dileriz.

Etkinlik Programı:
2. OTURUM 

KERPİÇ, GEÇMİŞTEN GELECEĞE SAĞLIKLI YAPILAR
18 Aralık 2020 Cuma Saat 14.00-16.00

Katılımcı:

Prof. Dr. Bilge IŞIK /İTÜ Mimarlık Fakültesi
“Geleneksel Kerpiç Yapılar”

Doç Dr. Gülhan BENLİ/ İstanbul Medipol Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
“Bir Kerpiç Uygulama Örneği; Kıbrıs, Büyük Konuk Köyü” 

Mimar Özgül ÖZTÜRK
“Çağdaş Mimaride Toprak Yapı Malzemesi Kullanımı Örnekleri” 

Mimar Serkan DUMAN
‘’Kahramanmaraş’ta Kerpiç Yapı Uygulaması’’

Zoom kayıt bağlantısı:
https://zoom.us/meeting/register/tJYvd–vqTovG9f0Fa8Gc2Dx_TrZYuEh1eTB

YouTube canlı yayın bağlantısı:
https://youtu.be/7VOKNbK4sU4

Bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza Zoom uygulamasını indirdikten sonra, belirtilen bağlantı aracılığı ile etkinliğe kayıt yaptırabilirsiniz. Katılım 100 kişi ile sınırlıdır. Etkinlik Zoom’da yayın saatinden 15 dakika önce açılacak, Zoom’a giriş yapan ilk yüz kişiye onay verilecektir. Etkinliğin Mimarlar Odası sicil kaydının yapılabilmesi için Zoom ile yayına canlı katılan üyelerimizin sicil numaralarını belirtmeleri gerekmektedir.

UYARI:  Etkinliğe katılanların, etkinliğin sosyal medya ve diğer dijital platformlarda yayınlanmasını onayladığı; etkinliğin ses, görüntü ve video kaydının, ilgili her türlü duyuru ve platformdaki kullanım iznini TMMOB Mimarlar Odası’na verdiği kabul edilir.

Etkinlikte kullanılan tüm yazılı, görsel ve işitsel materyalin TMMOB Mimarlar Odası ve ilgili hak sahibinin izni olmaksızın kullanımı, kopyalanması, çoğaltılması, yaygınlaştırılması ve ticari amaçlı kullanımı yasaktır.

Saygılarımızla,
TMMOB Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim  Merkezi

Söyleşi içeriği:

Mimaride Koruma Seminerleri 2: Geleneksel Yapım Teknikleri, Çağdaş Mimaride Geleneksel Teknik ve Malzemenin Kullanımı

Ülkemizde mimari arkeolojik ve çevresel kültür varlıklarını korumak, yaşatmak,  gelecekle bağlantısını kurmak bu yapısal oluşuma katkısı olan bilincin bilimsel ortamda yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla dört oturumluk seminer programı düzenlenmiştir.
Kültür varlıkları ve korunması ile onarım ve yenileme alanlarına ve çağdaş mimaride geleneksel malzemenin ve tekniğin kullanımına ilişkin düzenlenen program, mesleki bilgi ve becerinin sürdürülebilirliğini sağlamayı hedeflemektedir.
Seminer programı; Geleneksel Ahşap Yapılar, Kagir Yapılar, Kerpiç Yapılar, Karma Yapılar ile geleneksel malzemelerin ve tekniklerin çağdaş mimaride kullanım alanlarını da kapsayan mimarlık mirası konusuna bir üst bakışla,  geleneksel yapım tekniklerine uzanan bilgi alanında sürekli genişleyen birikimi ve uygulama modellerini aktarmayı içermektedir.

TMMOB Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi online etkinlik kuralları:

Online toplantılarda, toplantıya katılan katılımcı sessize alınır.
Açılış ve kapanış moderatör tarafından yapılır.
Açılıştan sonra söz konuk konuşmacıya verilir.
Katılımcılar sorularını sunum boyunca yazılı olarak yöneltebilirler.

Konuk konuşmacı sunumunu tamamladıktan sonra soruları yanıtlar.
Mimarlar Odası SMGM bilgisi ve izni dışında toplantı kayıt altına alınamaz, yaygınlaştırılamaz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Yazar- MO İstanbul 15 Aralık 2020 Salı