Meslektaşımız Cem Dursun Serbest Bırakılsın!

Yazar- MO İstanbul 24 Nisan 2019 Çarşamba

Meslektaşımız Cem Dursun 19 Temmuz tarihinde Küçük Armutlu Cemevi’nde gözaltına alınmıştır. Aradan geçen süreye rağmen hakkında iddianame olmaksızın tutuklu bulunmaktadır.

ODTÜ Mimarlık mezunu başarılı bir meslektaşımız olan Cem Dursun, edindiği mesleki bilgi ve birikimlerini halkın yararına kullanabilmek ve yoksul gecekondu mahallelerinin iyileştirebilmesi için çalışmalar yürütmüştür.

Geçmiş dönem delegemiz ve pek çok mimari proje yarışmasında ödülleri olan başarılı meslektaşımızın uzun tutukluluk süreci mesleki faaliyetlerini de engellemektedir.

10 aya yakın bir süre boyunca hakkında bir iddianame dahi düzenlenmeksizin tutuklu tutulması bile tek başına açık bir hak ihlali niteliğindedir.

Anayasamıza ve Ulusalüstü İnsan Hakları Hukuku Belgelerine göre hakkındaki hüküm kesinleşinceye kadar kişilerin suçsuz olduğu tartışmasız bir durum iken, hakkında iddianame dahi olmaksızın 10 aya yakın bir süredir tutuklu olan meslektaşımızın ve bu durumda olan diğer pek çok tutuklunun bu yöntemle “cezalandırılması” hukuk devleti ilkesine açıkça aykırıdır.

Meslektaşımızın iddianame olmaksızın kendisi bir cezaya dönüşen tutukluluğu sonlandırılmalıdır.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Yönetim Kurulu

 

 

Yazar- MO İstanbul 24 Nisan 2019 Çarşamba