Mimarlar Odası Kuruluşunun 65. Yılında Anıtkabir’de

Yazar- MO İstanbul 20 Aralık 2019 Cuma

20 Aralık 2019

Kurulduğu tarihten bu yana çalışmalarını, ülke ve kamu yararına; kentlerin kimlikli, planlı ve sağlıklı gelişmesi hedefiyle yürüten Mimarlar Odası, 65.Kuruluş Yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı.

Anıtkabir’e yapılan ziyarette, çelenk bırakılarak saygı duruşunda bulunulmasının ardından, Genel Başkan Eyüp Muhcu Türkiye’deki tüm mimarlar adına Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Muhcu “Misak-ı Milli Kulesi”ndeki Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

Cumhuriyetimizin Kurucusu, Büyük Devrimci

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,

Cumhuriyetle birlikte eğitim, bilim, kültür, sanat ve örgütlenme alanlarında başlattığınız uygarlık sürecinde çağdaş yapıya kavuşan Türkiye Mimarlar Odası’nın 65. kuruluş yıldönümü dolayısıyla; insanlık tarihi ile yaşıt mimarlık mesleğinin mensupları ve temsilcileri olarak Huzurlarınızdayız.

Tarih boyunca uygarlıkların kesiştiği bir coğrafyada yer alan, eşsiz mimarlık ve sanat eserlerine sahip, doğal ve kültürel zenginliklerin beşiği olan ülkemizde bugün; Cumhuriyet devrimi ve değerli kazanımları, özgün mimarlık mirası ve bellek değerleri, uygarlık birikimlerimizle birlikte bilgisizce ve sistemli olarak hızla yok edilmektedir.

İçinde bulunduğumuz olumsuz koşullara karşın, Sizin işaret ettiğiniz aydınlanma yolunda; bilimin rehberliğinde ve kamu yararı önceliği anlayışı ile mesleğimizin çağdaş, toplumsal, kültürel, etik ve estetik değerlerle bütünleşerek geliştirilmesi ve toplumla buluşması hedefine yönelik çalışmalarımızı sürdürmekte kararlıyız…

Bu sorumluluk bilinci ile Mimarlar Odamızın 65. kuruluş yıldönümünde; tarihsel, bilimsel ve kültürel gelişimin durdurulamayacağına olan inancımızı bir kez daha huzurlarınızda vurgulamak istiyoruz.

Derin saygılarımızla…

Eyüp MUHCU
TMMOB Mimarlar Odası
Genel Başkanı

 

Yazar- MO İstanbul 20 Aralık 2019 Cuma