Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Online Eğitim Programı

Yazar- MO İstanbul 28 Temmuz 2020 Salı

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi olarak 1996 yılından itibaren sürdürdüğümüz bilgisayar destekli tasarım eğitimlerimize pandemi döneminde üç ay ara vermek zorunda kalmıştık. Haziran ayı itibariyle sağlık, hijyen ve mesafe kurallarına özen göstererek yine bilgisayarlı sınıflarımızda yerinde eğitimlerimize başladık. Revit Temel Eğitimi, Advanced Revit Architecture, Autocad, Archicad ve Adobe Photoshop CC ile Mimari Sunum eğitimlerimiz aynı şekliyle iki aylık periyotlarla yapılmaya devam ediyor.

Üyelerimizin talebi doğrultusunda zamanın ruhuna uygun olarak uzaktan eğitim programlarımıza da başladık. Online eğitim sistemi, sizlere evinizin konforunda eğitim imkânı sağlayan bir uygulamadır. İnternet üzerinden eğitmenimizle birlikte sınıf ortamındaki gibi birebir ders anlatımı ve uygulamalar yapılır. İlk olarak Adobe Photoshop CC ile Mimari Sunum ve Revit Temel Eğitimi ile başlayacağımız canlı eğitimlerimiz www.mimarist.org/egitimler web sitemizden üyelerimiz ve öğrencilerin başvurusu için online kayda açılmıştır.

Ayrıntılı bilgi, başvuru koşulları ve eğitim programını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Online Adobe Photoshop CC ile Mimari Sunum Eğitimi

Program Hakkında

Adobe Photoshop, piksel tabanlı görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede bir standart olan, sayısal fotoğraf işleme yazılımıdır. Mimari pafta sunumlarındaki kullanımı, renk işlemlerindeki araçları ve 3B konusundaki yetenekleri, yazılımı pazarın lideri yapmış ve yaygın hale getirmiştir.

Mimari görselleştirme de Photoshop’ un etkin bir rolü bulunmaktadır. 3 boyutlu dış mekân çalışmalarınız için arkaplan değişikliklerini, ağaç, bitki, insan trafiği, araç trafiği eklenebilmektedir. Autocad programında hazırlanan mimari planların renklendirilmesi ve sunum haline getirilmesini bu yazılım sayesinde gerçekleştirebilir. Bina ve mimari çalışmaların dış cephelerinin materyaller ile giydirilmesi, bina dış cephe restorasyonu yapılması mimari uygulamalarda sürekli ihtiyaç duyulan konular arasındadır. Photoshop ile binaların dış cephe renklerini değiştirip, dış cephede kullanılabilecek farklı malzemelerden örnekler kullanarak sunumlar hazırlanabilmektedir. Ayrıca 3 boyutlu programlarda hazırlanan render’ların üzerinde düzeltme ve değişikliklerin yapılması render sürelerini kısaltabilir, çevre düzenlemelerinin eklenerek sunum haline getirilmesi yine photoshop ile çok hızlı yapılabilmektedir.

Photoshop ile Mimari Görselleştirme programı eğitiminin hedefleri;

Öğrencilerin mimari sunumları yaparken teknik ve görsel yeterliliğe ulaştırılması dersin ana hedefidir. Bu dersin sonunda öğrenci,
• Mimari sunum tekniklerini uygulayabilmek için Photoshop araçlarını etkin kullanabilir,
• Renk ve ışık değerlerini algılayarak ve düzeltecek bir görsel seviyeye erişir,
• Çarpıcı sunumlar hazırlayabilmek için pafta tasarımı yapabilme becerisine ulaştırılır.

Programın Uygulanışı Hakkında

  • Katılımcılara, ders içinde yapılacak uygulamaların kaynak dosyaları bir link verilerek gönderilecektir.
  • Online eğitim Zoom yazılımı aracılığı ile olarak yapılacaktır.
  • Katılımcıların derse katılmadan önce Adobe Photoshop CC lisansı edinmeleri gerekmektedir.
  • Online derslerde her oturum, 2 saat konu anlatımı 2 saat uygulama olarak toplam 4 saattir.
  • Ders programı Mimarlar Odasında sınıf ortamında yapılan eğitim ile eşdeğer içeriktedir.

Başlama Tarihi: 8 Eylül 2020 Salı

Süre: 24 saat (3 hafta)

(Salı – Perşembe, 18.00 – 22.00)

(8-10, 15-17, 22-24 Eylül 2020)

Bedeli: Üye mimar: 660 TL / Öğrenci üye: 510 TL

Eğitim Danışmanı: Ayhan Mucur


Online Revit Temel Eğitimi

Program Hakkında

Autodesk Revit Architecture, Yapı Bilgi Sistemi (BIM) amacına uygun geliştirilmiştir. BIM bir proje hakkındaki koordine edilmiş ve güvenilir bilgiler üzerine kurulu, tasarım aşamasından inşaat ve daha sonra operasyon aşamasına kadar uygulanan tümleşik bir süreçtir. Mimarlık şirketleri, Yapı Bilgi Sistemini uygulamak suretiyle bu tutarlı bilgileri tüm tasarım süreci boyunca kullanarak yaratıcı projeler tasarlayabilir ve doküman üretebilir, daha iyi iletişim sağlamak için projeyi daha doğru sunabilir, maliyet, planlama ve çevresel etkiyi daha iyi anlamak için gerçek hayat koşullarını simüle edebilir.

Autodesk Revit Architecture yazılımının yeni ve yenilikçi kavramsal tasarım özellikleri, serbest form modelleme ve parametrik tasarım yapmak için kullanımı kolay araçlarla donatılmıştır ve tasarım analizlerinin erkenden yapılmasına olanak tanır. Eskiz hazırlama, eskizlerden 3B formlar yaratma ve oluşturulan formların etkileşimli bir şekilde değiştirilmesi imkânı sunar. Tasarlanan modeller, imalat ve inşaat aşamalarına da hazırlanır.

Yapı Bilgi Sistemi (BIM) programlarından Revit ile mimarlara ve mimarlık öğrencilerine yönelik, tasarım ve uygulama projesi çizim aşamaları, metraj alınması, sunumlar düzenlemesi gibi tüm konular gösterilecektir. Eğitim sonucunda okul projeleri ve ruhsat – uygulama projesi çizilebilme yeteneği kazandırılacaktır.

Anlatılacak konular arasında,

*Aks, taşıyıcı konstrüksiyon (kolon, kiriş, perde duvar, temel elemanları, döşemeler),

*Yapısal elemanlar (duvar tipleri, sıva çizilmesi, ince döşeme, asma tavan, çatı, merdiven tipleri ve çizim tekniği, korkuluklar, cephe tasarımı, kapı, pencere, tefriş elemanları yerleştirme, yeni tefriş elemanı oluşturma, vs),

*Mass ile yüksek yapı tasarımı, çevre binaların oluşturulması,

*Yazı yazma, ölçülendirme, etiket yerleştirme, metraj listeleri çıkarma,

*Üç boyutlu arazi yerleştirme teknikleri,

*Pafta sunumu, kalem, görüntü ayarları yapma, baskı alma,

*Render teknikleri, malzeme tanımlama ve ışık ayarlama bulunmaktadır.

Online eğitime katılabilmek için,

*Hızlı bir internet alt yapısı, hız limiti ve kota sınırı olmayan,

*Zoom programının yüklü olması gerekir, şifre ders başında verilecektir.

*Online çalışır e-mail adresi,

*Revit 2020 çalışır halde program,

*Tercihen 2.monitör (şart değil-tavsiye edilir), hem izlemek hem çizebilmek için, olması gerekmektedir,

Başlama Tarihi: 9 Eylül 2020 Çarşamba

Süre: 48 saat (6 hafta)

(Çarşamba-Cuma, 18.00-22.00)

(9-11, 16-18, 23-25, 30 Eylül-2, 7- 9, 14-16 Ekim 2020)

Bedeli: Üye mimar: 1620 TL / Öğrenci üye: 1200 TL

Eğitim Danışmanı: Orhan Kuşku

Yazar- MO İstanbul 28 Temmuz 2020 Salı