Burdur Yeşilova Belediye Başkanı’na Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz

Yazar- MO İstanbul 20 Nisan 2020 Pazartesi

20 Nisan 2020 Pazartesi günü Burdur İli Yeşilova İlçesi Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’e evinde silahlı saldırı düzenlenmiştir. Yaşanan saldırı sonucu yaralanan Belediye Başkanı ve eşine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Mümtaz Şenel; son olarak 14 Nisan 2020 tarihinde iş makineleri ile yapılan çalışmayla gündeme gelen ve Salda Gölü’nü yapılaşmaya açan, koruma mevzuatına aykırı Salda Gölü Millet Bahçesi Projesi’ne karşı; insanlığın doğal mirası olan Salda Gölü ve çevresinin taşıdığı bütün değerlerle birlikte korunması için mücadele etmekteydi.

Ülkemizin içinde bulunduğu giderek büyüyen ve boyutları belirsiz salgın ve kriz koşullarının kentlerin, doğal ve kültürel değerlerin yatırım araçlarına dönüştürülmesine ve kamuya ait kaynakların sermayeye aktarılmasına karşı çıkan anayasal, demokratik yapıların baskı ve saldırılar yoluyla sindirilmeye çalışılmasını reddediyoruz.

Sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkının güvencesi olan anayasal demokratik yapıların korunmasının öneminin daha da arttığı bu olağanüstü koşullarda, Yeşilova Belediyesi Başkanı şahsında; ülkemizin geleceğine karşı yapılan bu insanlık dışı saldırıyı kınıyoruz.

Mimarlar Odası olarak, baskı ve saldırılar karşısında; doğal kaynaklarımızın, tarihi ve kültürel çevremizin korunması çevre karşıtı yatırım ve uygulamalara karşı mücadele ve çabalarımızı dayanışma içinde sürdüreceğimizi vurguluyoruz.

TMMOB MİMARLAR ODASI

Yazar- MO İstanbul 20 Nisan 2020 Pazartesi