Bilimin Sesine Kulak Verelim, Depremlere Karşı Önlem Alalım

Yazar- MO İstanbul 16 Haziran 2020 Salı

14 Haziran 2020 tarihinde Bingöl Karlıova’da gerçekleşen ve 1 yurttaşımızın hayatını kaybettiği 5.8 büyüklüğündeki depreme ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 16 Haziran 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

Bilimin Sesine Kulak Verelim, Depremlere Karşı Önlem Alalım

Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre Bingöl Karlıova mevkiinde 14 Haziran 2020 tarihinde 5.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, depremi 200’den fazla artçı sarsıntı izlemiştir. Bu artçı sarsıntıların büyüklükleri rasathane verilerine göre 14 Haziran’da 4.6, 4.7 büyüklüklerine ve 15 Haziran 5.5 büyüklüğüne kadar ulaşmıştır. Enkaz altında kalan 1 kişi hayatını kaybederken 20’nin üzerinde yurttaşımız yaralanmıştır. Hayatını kaybeden yurttaşımızın ailesine baş sağlığı, yaralanan yurttaşlarımızın ise bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz.

1100 kilometre uzunluğundaki Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde bulunan Bingöl, Erzincan, Erzurum, Tunceli, Muş ve Bitlis illerinde de depremler hissedilmiştir. Fay zonu üzerine kurulmuş bulunan Elmalı, Dinarbey, Kayapınar ve Yeşilgöl köylerinde 30’a yakın yapıda hasar meydana gelmiştir.

Ülkemiz, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Fay Zonları tarafından çevrili bir depremler ülkesidir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde 6.0 ve üzeri büyüklükte deprem üretecek 500’ü aşkın fay hattı ve zonu bulunmaktadır. Bu gerçeğe karşı, ülkemizin 20 milyonu aşkın yapı stokunda büyük bir oranın depreme karşı güvenli olmadığı tüm kesimlerce kabul edilmektedir.

Ülkemizin; bilim ve mühendislik ilkeleri dikkate alınarak bir an önce depremle yaşayabilen bir ülke haline getirilmesi gereklidir. Önlemler alınmadığı takdirde, 5.8 büyüklüğündeki Bingöl Karlıova Depremi gibi küçük bir depremde bile olduğu gibi can ve mal kayıpları yaşanmaya devam edecektir.

Bu deprem, bilim ve mühendislik ilkeleri ile doğa olaylarına karşı önlem alınması gerektiği konusunda bir uyarı olarak ele alınmalıdır. TMMOB ve Bağlı Odalarını yapı üretim, afet ve planlama süreçlerinden uzaklaştırılmak, yasa değişiklikleriyle etkisizleştirilmek yaşanacak felaketleri daha da büyütecektir.

EMİN KORAMAZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Yazar- MO İstanbul 16 Haziran 2020 Salı