Atatürk Havalimanı’nda mimarlık, şehircilik ilkeleri yok sayılarak ve kamu yararı göz ardı edilerek yıkım süreci başlatıldı!..

Yazar- MO İstanbul 17 Mayıs 2022 Salı

1900’lerin başında Türkiye’de ilk hava ulaşımının başlatıldığı yer olan, 1933 yılından itibaren sivil havacılık alanında hizmet vermeye başlayan, 1953’te uluslararası hava taşımacılığına açılan Atatürk Havalimanı, kapatıldığı güne dek uluslararası havaalanı standartlarında ulaşım hizmeti vermekteydi.

Bütün bu taşıdığı değerlere rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim projesi olarak Atatürk Havalimanı’nı Millet Bahçesi ilan etmesiyle yıkım süreci başlamış oldu.

İlk olarak pandemi sürecinde kapalı kapılar ardında üretilen proje ve yapılan ihaleyle 17/35 numaralı pist kırılarak alanda bir hastane yapılmasıyla, alanda büyük çaplı bir tahribat gerçekleşmişti.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek yapılan Atatürk Havalimanı Pandemi Hastanesi ile ilgili olarak 27 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunu savcılık iki hafta sonra 12 Haziran’da “…yapılan şikâyet başvurusunun soyut ve genel nitelikte olduğu, Atatürk Havalimanında yapıldığı belirtilen inşaatın yeri ile ilgili takdir ve değerlendirme yetkisinin idareye ait olduğu” gibi hukuksuz bir gerekçe ile reddetti.

Bu kez 29 Nisan’da yapıldığını basından öğrendiğimiz yeni bir ihaleyle Atatürk Havalimanı’na Millet Bahçesi yapılmak üzere alanda yıkım çalışmalarına başlandı.

Açık duyuru olmadan seçilmiş şirketlerin davetli olduğu ihalenin katılımcılarının ve ihaleyi kazanan şirketin bilgileri basında yer aldıktan sonra tüm kamuoyu tarafından öğrenilmiştir.

İhaleye davet edilen Yapı ve Yapı İnşaat, Mapa İnşaat, Limak İnşaat, YSE Yapı, Yda İnşaat ve Kolin İnşaat şirketlerinin bu iktidar döneminin en çok iş yapanlar olması tesadüf değildir.

2 milyar 127 milyon 978 bin TL bedelle ihaleyi alan Yapı ve Yapı İnşaat Şirketinin bu bedel karşılığında alanda ne yapacağı bile bilinmemektedir. Alanda yıkımın ve rant tesislerinin yapılmasının bir aracı olarak Millet Bahçelerinin kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Karar verenler ve yıkımı gerçekleştirenler, Atatürk Havalimanını yıkmak suretiyle kamuyu zarara uğratmakta ve suç işlemektedirler.

Yapılan yıkımların, mimarlık ve şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu ihale mevzuatına, kamu yararına ve hukuka aykırı olması nedeniyle derhal durdurulması gerekmektedir.

Bu amaçla her türlü hukuki girişimlerde bulunacağımızı kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Yazar- MO İstanbul 17 Mayıs 2022 Salı