x. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Yarışması Sonuçlandı.

Festival

X. İSTANBUL ULUSLARARASI
MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ
7 - 15 Ekim 2016

 

X. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, Belgesel ve Animasyon Filmleri  Yarışması sonuçları belirlendi.

 

2007 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz, “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” bu yıl onuncu kez düzenleniyor. Bu festival, her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü tüm dünyada kutlanan “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanmaktadır.

Festivalimize 84 ülkeden 833 film başvurmuştur. İlk değerlendirmede 197 film seçilmiş, bu filmlerden 46’sı finale kalmıştır.  Finalist filmler arasında yapılan değerlendirmede aşağıda isimleri belirtilen filmler gösterim programına alınmaya ve ödüle değer bulunmuştur.

x-film-sonuc-web-1

Belgesel Dalı:

1.Ödül: Ocean Hill Drive
Yönetmen :Miriam Gossing ve Lina
Almanya

004

2.Ödül: Exile
Yönetmen: Renata Claus
Brezilya

005

3.Ödül: Darkened Water
Yönetmen: Alireza Dehghan
İran

006

Animasyon Dalı:

1.Ödül: Habitat
Yönetmen: Marcel Barelli
İsviçre

001

2.Ödül: Scale
Yönetmen: Amin Rahbar
İran

002

3.Ödül: Urban Audio Spectrum - Yönetmen: Marina Schnider
İsviçre

003

 

Festival açılışı 7 Ekim 2016 Cuma günü saat 19.00’da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde gerçekleştirilecektir. Program çerçevesinde; film gösterimleri ve etkinlikler,  İstanbul Büyükkent Şubesi merkez binası ile bağlı, Tekirdağ, Edirne, Yalova, Kırklareli temsilcilikleri ile İstanbul Bakırköy ve Kartal temsilciliklerinin yanı sıra; Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampusü, Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Galata Derneği’nde yapılacaktır.

Festival süresince, mimarlık, sinema, fotoğraf, müzik gibi sanatsal alanlarla ilgili söyleşiler yapılacaktır.

Festival programına 12 Eylül 2016 Pazartesi gününden itibaren www.mimarist.org'dan ulaşılabilir.

X. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Ödül Töreni

Tarih: 15 Ekim 2016 Cumartesi Saat: 19.00
Yer: Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Karaköy, Kemankeş Cad. No. 31 Beyoğlu
İletişim için: 0212 251 49 00 www.mimarist.org

X. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali kapsamında belgesel ve canlandırma türünde yarışmaya katılan 84 ülkeden 833 film, Seçici Kurul tarafından değerlendirilerek gösterime alınacak filmler ile ödüle değer bulunan filmler belirlendi. 7-14 Ekim tarihleri arasında seyirci ile buluşacak bu filmler arasında ödüle değer bulunan eserlerin sahipleri, 15 Ekim 2016 günü saat 19.00'da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde yapılacak törende ödüllerini alacak.

Gösterim Programına Alınan Belgesel Filmler (Alfabetik) :

A Headstone for a Home - Yönetmen: Eszter Barabas – Romanya                         

Abandoned Berlin – Yönetmen: Jordi Busquets - İspanya          

Andrew Keegan is Moving – Yönetmen: Justine Harbonnier - Fransa                   

At The Edge of The Cape – Yönetmen: Panagiotis Vekris - Yunanistan  

Atlas of The Wounded Buildings – Yönetmen: Thadeusz Tischbein - Almanya  

Back Home – Yönetmen: Ennio Donato - İtalya                 

Balcony Stories - Yönetmenler: Otilia Babara, Maxim Madonov, Maria Grazia Goya Barquet, Mate Vincze  - Moldova

Bauhaus Windows  - Yönetmenler: Anna Faroqhi ve Haim Peretz -  Almanya    

Calle 17 con 7a Esquina - Yönetmen: Céline Billard - Fransa                       

Chronicle of the Demolition – Yönetmen: Eduardo Ades - Brezilya                           

Cities (Potential Space)  - Yönetmenler: Gusztav Hamos  ve Katja Pratschke - Almanya

Daha Güzel Bir Hayat – Yönetmen: Pınar Nadide Okan - Türkiye                             

Designs for Life, Børge Mogensen – Yönetmen:  Casper Høyberg - Danimarka                                

Frei Otto: Spanning the Future – Yönetmen: Joshua V. Hassel - A.B.D.                

Giuseppe Verdi and Glory – Yönetmen: Francesco Campanini - İtalya                  

Gözyaşı Yolu – Yönetmen: Engin Türkyılmaz - Türkiye                  

Indivisible Cities – Yönetmen: Annamaria Craparotta - İtalya                    

Kaç Para – Yönetmenler: Sara Durmuş ve Gülşah Keleş - Türkiye

Kobuto - Yönetmen: Peter Behrbohm - Almanya           

Last Exit Alexanderplatz – Yönetmen: Hans Christian Post - Danimarka

Ludovico’s Dream – Yönetmen: Annamaria Gallone - İtalya                         

Off History – Yönetmen: Selini Halvadaki - Danimarka  

On the Rails of History  - Yönetmen: Evandro Souza - Brezilya                  

Opera 130: Palace on the Boulevard – Yönetmen: Géza M. Toth - Macaristan                                 

Pallasseum – Invisible City – Yönetmen: Manuel Inacker - Almanya      

Red Ochre: The Last Guards of The Holy Fire – Yönetmenler: Tim Drabandt ve Fanon Kabwe  Almanya

Rêger – Gezgin - Yönetmen: Bulut Rênas Kaçan - Türkiye                           

River & Oak – Yönetmen: James Malekzadeh - Kanada                               

Schayer - Yönetmenler: Jakub Gawkowski ve Monika Olszewska - Polonya

Senza Orfeo – Yönetmen Ernesta Caviola - İtalya                           

Sıradışı İnsanlar - Yönetmen: Orhan Tekeoğlu - Türkiye                              

Vefa – Yönetmen: Baran Vardar - Türkiye            

Wandenkolk – Yönetmen: Bruno Firmino - Brezilya                      

Worlds on Edge   - Yönetmenler: Thiago B. Mendonça ve  Renata Jardim - Brezilya

 

Gösterim Programına Alınan Animasyon Filmleri (Alfabetik) :

Bike Portraits – Yönetmen: Sashko Danylenko – ABD

Da Vinci Project – Yönetmen:  Alain Escalle – Fransa

Kınamaca – Yönetmen: Serdar Koçak – Türkiye

Little Thing – Yönetmen: Or Kan tor – İsrail

Right Ahead – Yönetmen: Duncan Senkumba – İngiltere

The Maze – Yönetmen: Mu-Cen, Xie - Tayvan