X. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Yarışması

MO İstanbul 26 Ekim 2016 Çarşamba

FESTİVAL
ŞARTNAME-BAŞVURU FORMU
SALONLAR
FİLM GÖSTERİMLERİ TAKVİMİ
ÖDÜL ALANLAR
FESTİVAL KATALOGLARI


FESTİVAL

X. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, Belgesel ve Animasyon Filmleri Yarışması sonuçları belirlendi.

2007 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz, “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” bu yıl onuncu kez düzenleniyor. Bu festival, her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü tüm dünyada kutlanan “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanmaktadır.

Festivalimize 84 ülkeden 833 film başvurmuştur. İlk değerlendirmede 197 film seçilmiş, bu filmlerden 46’sı finale kalmıştır. Finalist filmler arasında yapılan değerlendirmede aşağıda isimleri belirtilen filmler gösterim programına alınmaya ve ödüle değer bulunmuştur.

Belgesel Dalı:

1.Ödül: Ocean Hill Drive
Yönetmen :Miriam Gossing ve Lina
Almanya

004

 

2.Ödül: Exile
Yönetmen: Renata Claus
Brezilya

005

 

3.Ödül: Darkened Water
Yönetmen: Alireza Dehghan
İran

006

 

Animasyon Dalı:

1.Ödül: Habitat
Yönetmen: Marcel Barelli
İsviçre

001

 

2.Ödül: Scale
Yönetmen: Amin Rahbar
İran

002

 

3.Ödül: Urban Audio Spectrum – Yönetmen: Marina Schnider
İsviçre

003

 

Festival açılışı 7 Ekim 2016 Cuma günü saat 19.00’da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde gerçekleştirilecektir. Program çerçevesinde; film gösterimleri ve etkinlikler,  İstanbul Büyükkent Şubesi merkez binası ile bağlı, Tekirdağ, Edirne, Yalova, Kırklareli temsilcilikleri ile İstanbul Bakırköy ve Kartal temsilciliklerinin yanı sıra; Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampusü, Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Galata Derneği’nde yapılacaktır.

Festival süresince, mimarlık, sinema, fotoğraf, müzik gibi sanatsal alanlarla ilgili söyleşiler yapılacaktır.

Festival programına 12 Eylül 2016 Pazartesi gününden itibaren www.mimarist.org‘dan ulaşılabilir.

X. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Ödül Töreni

Tarih: 15 Ekim 2016 Cumartesi Saat: 19.00
Yer: Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Karaköy, Kemankeş Cad. No. 31 Beyoğlu
İletişim için: 0212 251 49 00 www.mimarist.org

X. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali kapsamında belgesel ve canlandırma türünde yarışmaya katılan 84 ülkeden 833 film, Seçici Kurul tarafından değerlendirilerek gösterime alınacak filmler ile ödüle değer bulunan filmler belirlendi. 7-14 Ekim tarihleri arasında seyirci ile buluşacak bu filmler arasında ödüle değer bulunan eserlerin sahipleri, 15 Ekim 2016 günü saat 19.00’da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde yapılacak törende ödüllerini alacak.

Gösterim Programına Alınan Belgesel Filmler (Alfabetik) :

A Headstone for a Home – Yönetmen: Eszter Barabas – Romanya

Abandoned Berlin – Yönetmen: Jordi Busquets – İspanya

Andrew Keegan is Moving – Yönetmen: Justine Harbonnier – Fransa

At The Edge of The Cape – Yönetmen: Panagiotis Vekris – Yunanistan

Atlas of The Wounded Buildings – Yönetmen: Thadeusz Tischbein – Almanya

Back Home – Yönetmen: Ennio Donato – İtalya

Balcony Stories – Yönetmenler: Otilia Babara, Maxim Madonov, Maria Grazia Goya Barquet, Mate Vincze  – Moldova

Bauhaus Windows  – Yönetmenler: Anna Faroqhi ve Haim Peretz –  Almanya

Calle 17 con 7a Esquina – Yönetmen: Céline Billard – Fransa

Chronicle of the Demolition – Yönetmen: Eduardo Ades – Brezilya

Cities (Potential Space)  – Yönetmenler: Gusztav Hamos  ve Katja Pratschke – Almanya

Daha Güzel Bir Hayat – Yönetmen: Pınar Nadide Okan – Türkiye

Designs for Life, Børge Mogensen – Yönetmen:  Casper Høyberg – Danimarka

Frei Otto: Spanning the Future – Yönetmen: Joshua V. Hassel – A.B.D.

Giuseppe Verdi and Glory – Yönetmen: Francesco Campanini – İtalya

Gözyaşı Yolu – Yönetmen: Engin Türkyılmaz – Türkiye

Indivisible Cities – Yönetmen: Annamaria Craparotta – İtalya

Kaç Para – Yönetmenler: Sara Durmuş ve Gülşah Keleş – Türkiye

Kobuto – Yönetmen: Peter Behrbohm – Almanya

Last Exit Alexanderplatz – Yönetmen: Hans Christian Post – Danimarka

Ludovico’s Dream – Yönetmen: Annamaria Gallone – İtalya

Off History – Yönetmen: Selini Halvadaki – Danimarka

On the Rails of History  – Yönetmen: Evandro Souza – Brezilya

Opera 130: Palace on the Boulevard – Yönetmen: Géza M. Toth – Macaristan

Pallasseum – Invisible City – Yönetmen: Manuel Inacker – Almanya

Red Ochre: The Last Guards of The Holy Fire – Yönetmenler: Tim Drabandt ve Fanon Kabwe  Almanya

Rêger – Gezgin – Yönetmen: Bulut Rênas Kaçan – Türkiye

River & Oak – Yönetmen: James Malekzadeh – Kanada

Schayer – Yönetmenler: Jakub Gawkowski ve Monika Olszewska – Polonya

Senza Orfeo – Yönetmen Ernesta Caviola – İtalya

Sıradışı İnsanlar – Yönetmen: Orhan Tekeoğlu – Türkiye

Vefa – Yönetmen: Baran Vardar – Türkiye

Wandenkolk – Yönetmen: Bruno Firmino – Brezilya

Worlds on Edge   – Yönetmenler: Thiago B. Mendonça ve  Renata Jardim – Brezilya

 

Gösterim Programına Alınan Animasyon Filmleri (Alfabetik) :

Bike Portraits – Yönetmen: Sashko Danylenko – ABD

Da Vinci Project – Yönetmen:  Alain Escalle – Fransa

Kınamaca – Yönetmen: Serdar Koçak – Türkiye

Little Thing – Yönetmen: Or Kan tor – İsrail

Right Ahead – Yönetmen: Duncan Senkumba – İngiltere

The Maze – Yönetmen: Mu-Cen, Xie – Tayvan


ŞARTNAME-BAŞVURU FORMU

BAŞVURU FORMU

2016 ULUSLARARASI YARIŞMA BAŞVURU KOŞULLARI:
1. Yarışmaya belgesel ve canlandırma türünde, mimarlık ve kent konularını işleyen, son 5 yıl içinde üretilmiş filmler başvurabilir. Filmlerin daha önce bu festivale katılmamış olmaları gerekir.
2. Yarışmaya kabul edilecek filmlerin süresi 60 dakika ile sınırlıdır.

3. a) Yurt dışından katılacak dili İngilizce olmayan filmler, İngilizce altyazılı olacaktır.

    b) Yurt içinden katılacak dili Türkçe olmayan filmler Türkçe ve İngilizce altyazılı olacaktır.

    c) Yurt içinden katılacak dili Türkçe olan filmler İngilizce altyazılı olacaktır.

4. Orijinal formatı ne olursa olsun, tertip komitesine, filmin (MPEG2, MP4 veya H.264 formatında) DVD, SD MEMORY CARD veya USB FLASH DRIVE üzerine kaydedilerek  gönderilir.

Ayrıca filmler internet aracılığıyla, veri transfer programları (Wimeo, Wetransfer, dropbox vs…) aracılığı ile de gönderilebilir.

Başvuru formu www.archfilmfest.org adresinden temin edilmeli ve diğer dokümanlar ile birlikte archfilmfest@archfilmfest.org adresine gönderilmelidir. Filmin ön izlenmesi sırasında teknik sorunlar olursa, yönetmenine haber verilir. Yönetmen en geç 48 saat içinde yeni bir kopya göndermekle yükümlüdür. Aksi takdirde film değerlendirme dışı bırakılır.
5. Yarışmacı, Düzenleme Kurulu’na film kopyaları ile birlikte;
a) Yarışma başvuru formu
b) Filmden 2 adet fotoğraf
c) 1 adet yönetmen fotoğrafı
d) Türkiye’den katılan yönetmenlerin Türkçe ve İngilizce, yurt dışından katılan yönetmenlerin İngilizce biyografisi (en fazla 50 kelime)
e) Filmin öyküsü (en fazla 50 kelime )
bulunan verileri göndermekle yükümlüdür.

   f) Seçici kurul başvuru koşullarında eksiği bulunan filmleri yarışma dışı bırakma hakkına sahiptir.

6. Katılımcılar birden çok filmle yarışmaya katılabilirler.

7. Ayrıca temaya uygun olmak koşuluyla beş yıldan önce çekilmiş belgesel ve canlandırma filmleri sadece gösterim amaçlı gönderilebilir. Seçici kurulun uygun bulması durumunda gösterim programına alınabilir.

8. Festival Düzenleme Kurulu, yarışmaya katılan filmlerden ön elemeyi geçenlerin tümünü veya bir kısmını festival programına alabilir. Bu filmler jüri tarafından değerlendirilir ve dereceye girenler ödüllendirilir.

Gösterim programına alınan ve yurtdışından katılan filmlere bir defaya mahsus olmak üzere, vergi ve masraflar hariç net 100.- Amerikan Doları, yurtiçinden katılan filmlere de bir defaya mahsus olmak üzere 250.- Türk Lirası gösterim bedeli olarak ödeme yapılır.
9. Yarışmada elemeyi geçen filmler, festival arşivinde saklanır, yönetmeni bilgilendirilerek ticari olmayan gösterimlerde yer alabilir. Mimarlar Odası’nın şube ya da birimlerinin bulunduğu illerde, festival gösterim programına alınan filmlerin eğitim amaçlı ve ticari amaç gütmeden toplu olarak gösterimi yapılabilir. Film yönetmenleri ve yapımcıları bu kuralı baştan kabul etmiş sayılırlar.
10. Yarışma İlanı: 5 Nisan 2016
11. Son başvuru tarihi: 22 Ağustos 2016

Kargo ile gönderilen filmlerin kargoya veriliş tarihi en geç 19 Ağustos 2016 olmalıdır.

12. Jüri değerlendirme takvimi: 2-3-4 Eylül 2016

13. Sonuçların ilânı: Gösterime girecek filmler 9 Eylül 2016’da, dereceye giren filmler 15 Ekim 2016’da ödül töreninde ilân edilir.
14. Filmlerin gösterimi sırasında üçüncü şahıslardan doğabilecek telif hakları eser sahibinin sorumluluğundadır.
15. Koşullar gerektirdiği takdirde Düzenleme Kurulu, Seçici Kurul isimlerinde değişiklik yapabilir, ön jüri oluşturabilir.
16. Elemeyi geçemeyen filmler, yapımcı ya da yönetmenin aksi bir kararı olmaması durumunda yarışma arşivine devredilmiş kabul edilir. Bu filmler bir sonraki festival kapsamında festival dışı kategoride ve/veya ticari amaç gütmeyen, eğitim amaçlı diğer gösterimlerde yönetmen ya da yapımcısının izni alınarak ve gösterim ücreti ödenerek seyirci ile buluşturulabilir.
17. Ödüller:

Yurtiçi ve yurtdışından gelen filmler birlikte değerlendirilir.
Belgesel ve Canlandırma türündeki her film kendi kategorisinde yarışır.

 

Birinci: Ödül Plaketi

İkinci: Ödül Plaketi

Üçüncü: Ödül Plaketi

Halk Jürisi Ödül Plaketi


18. Film gösterimi sırasında, filmin yönetmeni salonda hazır bulunuyorsa izleyici ile söyleşi olanağı sağlanır.

19. Yarışmaya TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, çalışanları, seçici kurul üyeleri, seçici kurul üyelerinin danışmanlık yaptığı ve/veya iş/proje vs. ortakları, 1. derece akrabaları katılamazlar.

20. Seçici kurulun yargısı kesindir. Kararlar oy çokluğu ile alınır.
21. Halk jürisi: Seçici kurul tarafından seçilen ve gösterime alınan filmler ayrıca halk jürisinin değerlendirmesine sunulur. Gösterimleri izleyen herkes halk jürisinin doğal üyesidir. Halk jürisi tarafından değerlendirilen ve en çok oyu alan film halk jürisi ödülünü almaya hak kazanır.


Yarışma Seçici Kurulu:

Süheyla Acar (Senarist-Yazar)

Behiç Ak (Mimar-Sanatçı)

Beste Bereket (Sanatçı)

İsmail Doğanyılmaz (Y. Mimar)

Yasemin Civelek Dura (Mimar – Sanatçı)

Hilmi Etikan (Belgesel Film Yönetmeni-İstanbul Kısa Film Festivali Yöneticisi)

Mehmet Emrah Erkanı (Yönetmen)

Esin Köymen (Mimar)

Fikret Terzi (Yönetmen-Yazar)

Zeynep Ünal (Boğaziçi Üniversitesi MAFM Yöneticisi)

 

Düzenleme Kurulu:

Sami Yılmaztürk (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı-Festival Organizasyon Sekreteri)

Ali Hacıalioğlu (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi)

Hilmi Etikan (Belgesel Film Yönetmeni-İstanbul Kısa Film Festivali Yöneticisi)

İsmail Doğanyılmaz (Y. Mimar)

Esin Köymen (Mimar)

Merve Şen (Mimar)

Zeynep Ünal (Boğaziçi Üniversitesi MAFM Yöneticisi)

Selma Erdem (Festival Koordinasyon Sekreteri)

 

BAŞVURU ADRESİ :

Selma Erdem
TMMOB Mimarlar Odası
İstanbul Büyükkent Şubesi
Karaköy, Kemankeş Cad. No. 31 Beyoğlu 34425 İstanbul
Tel:   (212) 251 49 00 – 205
Faks: (212) 251 94 14

E-Posta: archfilmfest@archfilmfest.org
Web:
www.archfilmfest.org


SALONLAR

Açılışı 7 Ekim 2016 Cuma günü saat 19.00’da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde gerçekleştirilecek program çerçevesinde film gösterimleri İstanbul Büyükkent Şubesi merkez binamız ile Kadir Has Üniversitesi, Tekirdağ, Edirne, Yalova, Kırklareli temsilciliklerimiz, İstanbul Bakırköy ve Kartal büyükkent bölge temsilciliklerimiz ve Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ile Galata Derneği’nde yapılacak.

7-15 Ekim tarihleri arasındaki festival süresince, film gösterimlerinin yanı sıra mimarlık, sinema, fotoğraf, müzik gibi sanat alanlarıyla ilgili söyleşiler gerçekleştirilecek.


Salon I:
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Kemankeş Mah. Kemankeş Cad. No: 31 Karaköy/Beyoğlu 34425 İstanbul
Tel: +90 212 251 4900 | Faks: +90 212 251 9414

Salon II: Galata Derneği
Galata Kulesi Sok. No: 21 34420 Beyoğlu-İstanbul
Tel: +90 212 243 9810

Salon III: Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü
Kadir Has Caddesi, Cibali / İSTANBUL-34083
Tel: +90 (212) 533 65 32

Salon IV: Nâzım Hikmet Kültür Merkezi
Ali Suavi Sok. (Sanatçılar Sok.) No: 7
Bahariye -İstanbul
Tel: +90 216 414 2239

Salon V: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği (Bakırköy)
Sakızağacı Mah. Şinasi Gürünlü Sok. No: 21 Bakırköy – İstanbul
Tel: +90 212 543 23 68

Salon VI: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu II. Büyükkent Bölge Temsilciliği (Kartal)
Bağlarbaşı Mah. Bağdat Cad. Kocaer Apt. No: 487/3 Maltepe-İstanbul
Tel: 0216 473 83 65 – 0216 457 50 98

Salon VII: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Tekirdağ Temsilciliği
Turgut Mah. Eski İstanbul Cad. No: 29 Tekirdağ
Tel: 0282 261 59 40

Salon VIII: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kırklareli Temsilciliği
Karakaş Mah. Cumhuriyet Cad. No: 64 Kat: 3 Kırklareli
Tel: 0288 212 33 83

Salon IX: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Temsilciliği
Mithatpaşa Mah. Rasathane Sok. No: 3 Edirne
Tel: 0284 213 08 40

 


FİLM GÖSTERİMLERİ TAKVİMİ

Açılışı 7 Ekim 2016 Cuma günü saat 19.00’da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde gerçekleştirilecek program çerçevesinde film gösterimleri İstanbul Büyükkent Şubesi merkez binamız ile Kadir Has Üniversitesi, Tekirdağ, Edirne, Yalova, Kırklareli temsilciliklerimiz, İstanbul Bakırköy ve Kartal büyükkent bölge temsilciliklerimiz ve Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ile Galata Derneği’nde yapılacak.

7-15 Ekim tarihleri arasındaki festival süresince, film gösterimlerinin yanı sıra mimarlık, sinema, fotoğraf, müzik gibi sanat alanlarıyla ilgili söyleşiler gerçekleştirilecek.

Salon-1 film gösterim takvimi

Salon-2 film gösterim takvimi

Salon-3 film gösterim takvimi

Salon-4 film gösterim takvimi

Salon-5 film gösterim takvimi

Salon-6 film gösterim takvimi

Salon-7 film gösterim takvimi

Salon-8 film gösterim takvimi

Salon-9 film gösterim takvimi

Tüm film gösterim takvimi


ÖDÜL ALANLAR

10. Festival Ödül Alan Filmler

Belgesel Dalı:

    1.Ödül: Ocean Hill Drive – Yönetmenler: Miriam Gossing ve Lina- Almanya
    2.Ödül: Exile – Yönetmen:  Renata Claus – Brezilya
    3.Ödül: Darkened Water – Yönetmen: Alireza Dehghan – İran

Animasyon Dalı:

    1.Ödül: Habitat – Yönetmen: Marcel Barelli – İsviçre
    2.Ödül: Scale – Yönetmen: Amin Rahbar – İran
    3.Ödül: Urban Audio Spectrum – Marina Schnider – İsviçre

9. Festival Ödül Alan Filmler

1-    HABİTAT – KİŞİSEL NOTLAR (HABİTAT PERSONAL NOTES)
En İyi 1. Belgesel Film Ödülü
Yönetmenler: Emiliano Dante

2-    ÖLMEZ AĞAÇ YIRCA DİRENİŞİ
En İyi 2. Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: Kazım Kızıl

3-    SU BEDEVİLERİ
En İyi 3. Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: Ömer Güneş

4-    SEVGİM BETON GİBİ – BÖHM AİLESİ
Jüri Özel Ödülü
Yönetmen: Maurizius Stärkle Drux

8. Festival Ödül Alan Filmler

Belgesel dalında iki film birinciliği paylaştı

1-    EURITMIA / EURITMIA
En İyi 1. Belgesel Film Ödülü
Yönetmenler: Enrico Diego Mandirola – Juan Pablo Aschner Rosselli

1-    GEZİYİ HATIRLAMAK / REMEMBERING GEZİ
En İyi 1. Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: Timurtaş Onan

2-    NAİL V.
En İyi 2. Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: Kurtuluş Özgen

3-    EYMİR NEDEN PAYLAŞILAMADI?
En İyi 3. Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: Yasin Semiz

Canlandırma Dalında Ödül Alan Filmler

1-    DLRG / DLRG (German Live Saving Association)
En İyi 1. Canlandırma Film Ödülü
Yönetmenler: Antje Buchholz – Sven Flechsenhar – Maja Weyermann

2-    LEAVING / AYRILIŞ
En İyi 2. Canlandırma Film Ödülü
Yönetmen: Joanna Lurie

3-    ÇERÇEVE (FRAME)
En İyi 3. Canlandırma Film Ödülü
Yönetmenler: Ayten Başer – Gülçin Balta Tezcan

7. Festival Ödül Alan Filmler

1-    TÜM GÜNEŞLERDEN UZAKTA
En İyi Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: Isa Willinger

2-    KENDİNE RAĞMEN FOTOĞRAFÇI
En İyi 2. Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: Messiaen Gerrit

3-    MAYA
En İyi 3. Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: Rodi Yüzbaşı

4-    UNUTULMUŞLAR ADASI
Jüri Özel Ödülü
Yönetmen: Cansu Şahin

5-    KUTSAL NEW YORK’UN KÜÇÜK SURİYESİ
Jüri Özel Ödülü
Yönetmen: Özge Doğan

6. Festival Ödül Alan Filmler

1-    ESPUI
En İyi Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: Anna Soldevila

2-    ELİNDE PROJE VAR
En İyi 2. Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: Perihan Bayraktar

3-    MENDELSHON’UN ARDI ARKASI KESİLMEYEN HAYAL GÜCÜ
En İyi 3. Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: Duki Dror

4-    İŞTE BÖYLE
Jüri Özel Ödülü
Yönetmen: Osman Şişman – Özlem Sarıyıldız

5-    RAMPA – KARDA UÇMAK
Jüri Özel Ödülü
Yönetmen: Cengiz Yüzsever – Filiz Kaynak

5. Festival Ödül Alan Filmler

1-    TETRİST
Ulusal ve uluslararası dalda en iyi Canlandırma Film Ödülü
Yönetmen: Mesrure Melis Bilgin

2-    EKÜMENOPOLİS
Ulusal dalda en iyi Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: İmre Azem

3-    ÇİN’DE KENTLEŞME-MUTLULUK HER YERDE
Uluslararası Kategoride En iyi Belgesel Film Ödülü
Yönetmen: David Lingerak

4. Festival Ödül Alan Filmler

1-    SON AYİNLER
Uluslararası Dal Belgesel 1.si
Yönetmen: Yasmine Kabir

2-    ALTINDAN BETON
Uluslararası Dal Belgesel 1.si
Yönetmen: Guy Adam Ailion

3-    SELAHATTİN’İN İSTANBUL’U
Ulusal Dal Belgesel 1.si
Yönetmen: Aysim Türkmen

4-    MİRAZ-UMUT
Ulusal Dal Belgesel 1.si
Yönetmen: Rodi Yüzbaşı

5-    İNSAN, KENDİ KAFESİNİ TAŞIYAN TEK KUŞTUR
Uluslararası Dal Canlandırma 1.si
Yönetmen: Claude Weiss

6-    KISIR DÖNGÜ
Ulusal Dal Canlandırma 1.si
Yönetmen: Aksel Zeydan Göz

7-    KAĞIT HANE
İstanbul Temalı Belgesel Özel Ödülü
Yönetmen: Belgin Cengiz, Oğuz Karabeli

8-    KAHPE DEVRAN
İstanbul Temalı Belgesel Özel Ödülü
Yönetmen: Cahit Çeçen

9-    SON KUMSAL
Seçici Kurul Belgesel Özel Ödülü
Yönetmen: Rüya Arzu Köksal

3. Festival Ödül Alan Filmler

1-    4857
Ulusal Dal Belgesel 1.si
Yönetmen: Petra Holzer – Selçuk Erzurumlu – Ethem Özgüven

2-    MEZRA EZİDİYA
Ulusal Dal Belgesel 1.si
Yönetmen: Rodi (Kamuran) Yüzbaşı

3-    SU KENTLERİ (VESIKAUPUNKEJA) – WATER CITIES
Uluslararası Dal Belgesel 1.si
Yönetmen: Jaana Puhakka

2. Festival Ödül Alan Filmler

1-    DOBLE FORZA
Uluslararası Dal Belgesel 1.si
Yönetmen: Lorenzo Tripodi-Manuela Conti

2-    GÖÇ
Ulusal Dal Belgesel 1.si
Yönetmen: Ezgi Bakçay Çolak

3-    KLONİSTAN
En iyi Ulusal Dal Canlandırma 1.si
Yönetmen: Ayçe Kartal

4-    PEKİ YA LONDRA
Ulusal Dal Belgesel 1. si
Yönetmen: Rıza Kıraç

5-    SATILIK
Beşiktaş Belediyesi Özel Ödülü
Yönetmen: Mustafa Karakaya

6-    BİR BEYGİR HİKAYESİ
Hazır Beton Birliği Özel Ödülü
Yönetmen:Başol Özyayla

1. Festival Ödül Alan Filmler

1-    200.000 HAYALET – NIJUMAN NO BOREI
Uluslararası Dal Belgesel 1.si
Yönetmen: Jean-Gabriel Pèriot

2-    ENTROPİ
Ulusal Dal Canlandırma 1.si
Yönetmen: Ozan Özdilek

3-    KULEDİBİ SOKAK NO:23
Ulusal Dal Belgesel 1. si
Yönetmen: Aysim Türkmen

4-    MAKİNELERİN İSYANI
Beşiktaş Belediyesi Özel Ödülü
Yönetmen: Dağhan Celayir


FESTİVAL KATALOGLARI

I. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ – 1-6 EKİM 2007

II. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ – 6-12 EKİM 2008

III. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ – 5-11 EKİM 2009

IV. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ – 4-10 EKİM 2010

V. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ – 3-9 EKİM 2011

VI. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ – 1-7 EKİM 2012

VII. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ – 1-9 EKİM 2013

VIII. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ – 13-18 EKİM 2014

IX. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ – 2-9 EKİM 2015

X. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ – 7-15 EKİM 2016

MO İstanbul 26 Ekim 2016 Çarşamba