Pzt27Haz - 10TemHaz 2716:00Tem 10MİMARLIK MÜZESİ’NE DOĞRU “II” SERGİSİ(Haziran 27) 16:00 - (Temmuz 10) 16:00 TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Etkinliği Gerçekleştiren: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ile Mimarlık Vakfı Kategori:Sergiler

Detaylı Bilgi

Meslektaşlarımız tarafından farklı dönemlerde bağışlanan yayınlar, mimarlık eskizleri, projeler, fotoğraflar, belgeler ve malzemelerin TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde ciddi birikim oluşturmaya başlaması üzerine; C. Sami Yılmaztürk’ün “Mimarlık Müzesi” kurulması önerisi benimsenmiştir.

TMMOB Mimarlar Odasının yıllardır çeşitli olanaklarla sürdürmeye çalışılan “Mimarlık Müzesi”  fikrinin canlı tutulması, elimizdeki malzemenin derlenmesi ve geliştirilmesi yönünde TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi bünyesinde bir çalışma başlatılmıştır.

Farklı ortamlarda bulunan Mimarlık Müzesi malzemelerinin İstanbul’a getirilmesiyle TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesinde kurulan Şener Özler Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nde Oda’ya bağışlanan objelerin demirbaş kayıtlarının işlenmesi ve koruma altına sağlanmıştır.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesinde kurulan Şener Özler Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nde koruma altındaki “Mimarlık Müzesi” malzemelerininin sergilenmesine karar verilmiş, 9 Şubat 2018 – 28 Şubat 2018’de TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası Sergi Salonu’nda “Mimarlık Müzesi’ne Doğru” sergisi gerçekleştirilmiştir.

“Mimarlık Müzesi” envanterinin farklı katkılarla zenginleştirilmesi, serginin daha sonra düzenli olarak açık tutulması için TMMOB Mimarlar Odası ve Şubelerinin Kurucusu olduğu Mimarlık Vakfı’nın bir müze binasına sahip olması hedeflenmiştir. Mimarlık Vakfı bünyesinde Mimarlık Müzesi açılması ile TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Şener Özler Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nde korunmakta olan envanterin toplumla buluşması sağlanabilecektir.

Mimarlık Vakfı’nın müze niteliği kazandırılacak bir binaya sahip olması, Mimarlık Müzesi’nde sürekli olarak sergilenecek yayınlar, mimarlık eskizleri, projeler, fotoğraflar, belgeler ve malzemelerin içerik olarak genişlemesi her şeyden önce meslektaşlarımızın katkısına bağlıdır.

29 Haziran 1996 tarihinde kurulan Mimarlık Vakfı’nın Kuruluşunun kutlanması etkinlikleri kapsamında; TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ile birlikte 27 Haziran 2022 tarihinde Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası’nda açılacak olan “Mimarlık Müzesine Doğru II” sergisi 10 Temmuz 2022 tarihine kadar izlenebilecektir.  Sergi kapsamında ayrıca “Mimar Karikatürleri Sergisi ” de yer alacaktır.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ile birlikte Mimarlık Vakfı’nın 26. Yılı kutlamasına vesile olan “Mimarlık Müzesine Doğru II” sergisinin gerçekleşmesi “BİRLİKTE ÜRETMEK İÇİN MİMARLIK VAKFI” sloganımızın iyi bir yansımasıdır. ”Mimarlık Müzesi” oluşumu ortak çalışmalarımızın geliştirilerek devam etmesi amacımızdır.

Saygılarımızla.

Bülend Ceylan
Mimarlık Vakfı Başkanı

Etkinliği Gerçekleştiren

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ile Mimarlık Vakfı

Tarih

27:Haziran 2022, Pazartesi - 16:00 - 10:Temmuz 2022, Pazar - 16:00

Yer

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemankeş Caddesi, No:31 Karaköy