Çocuk Mimarlar: 1. Çocuk Sokak Atölyesi

Yazar- MO İstanbul 13 Eylül 2016 Salı

Çocuk Mimarlar: 1. Çocuk Sokak Atölyesi

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği tarafından 14-15 Ekim 2016 tarihlerinde 1. Çocuk-Sokak Atölyesi düzenlenecektir.

ÇOCUK SOKAK ATÖLYESİ AMACI

Temsilcilik olarak çocuk – sokak atölyesi ile mahallemizdeki aileler ve çocuklar ile bir araya gelmeyi, iletişim kurmayı ve aileler ile çocukların mimarlar odası ile olan etkileşimini artırmayı amaçlıyoruz.

Çocukların mimarlık ile temas edeceği atölyeler, hem bedensel hem de zihinsel gelişimine katkı sağlayacak. Çocuklar, atölyelerde mimarlar ile birlikte çalışarak, oynayarak üretecekler ve bu ürettiklerini sokak ile bütünleştirecekler. Ayrıca bir çocuk diğer çocukların çalışmalarını görecek, onlarla iletişim kuracak ve mimarlık kavramı ile birlikte sosyalleşecektir. Böylece hem çocukların mimarlık bilinçleri gelişecek hem de bu süreçte etkin bir şekilde üretime katılacakları için atölyelerin sonunda her birinin kendilerine ait tasarımları olacak.

ATÖLYELER*

*Her atölye, mimarlar tarafından yürütülecektir

1. Balon Atölyesi
Çocukların balonlar ile sokakta tasarım yapacakları bir atölyedir.

2. Gölge Atölyesi
Çocuklar gölgelerini kullanarak sokağı tanımlayacaklar ve gölge oyunları oynayacaklar.

3. Kutu Atölyesi
Her çocuğa bir kutu verilecek ve çocuklar bu kutuların üzerine hayallerindeki evi resmedecekler. Daha sonra kutular bir araya getirilerek sokakta dev bir mahalle oluşturulacak.

4. Labirent Atölyesi
Mimarlar tarafından tasarlanmış dev kartonlardan labirent oluşturulacak, çocuklar bu labirentin içinde dolaşırken mekan algısı gelişecek.

5. Boya Atölyesi
Çocuklar, önce elleriyle ve ayaklarıyla bez üzerinde boyama yapacaklar, daha sonra sokakta belirlenen bir duvarı boyayacaklar

6. Kil Atölyesi
Üç boyutlu algılama ve üretme becerisini geliştirmek adına çocuklara kil verilecek ve mimarlar ile birlikte bu kilden çeşitli şekiller yapılacak.

ÇOCUK FORUMU

Mimarlar Odası olarak çocuklar için yapılacak bir atölyede onların da söz sahibi olması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle, 10.10.2016 tarihinde, temsilciliğimizde çocukları dinleyeceğimiz bir buluşma gerçekleştireceğiz. Bütün çocukların katılımını bekliyoruz.

NEREDE?

Atölyeler Şinasi Gürünlü Sokak ile Rüya Sokak’ta yapılacaktır.

Temsilcilik Adresimiz :

Sakızağacı mah. İstanbul cad. Şinasi Gürünlü sk. No:21 Bakırköy/İstanbul

İletişim: 0212 543 23 68

NE ZAMAN?

Tarih: 14-15 Ekim 2016 (Cuma-Cumartesi)
Saat: 13.00-17.00 arası

hbjjbkbjbj

Yazar- MO İstanbul 13 Eylül 2016 Salı